ThatQuiz Biblioteca Intenteu aquesta prova
Problemes amb operacions bàsiques
Contribució de: Guillén Ros
  • 1. El primer dia del mes tenia al meu compte 1000 €. Aquell dia hi vaig ingressar 345 €. La setmana següent vaig treure’n 276 €. Quants diners em quedaven al final?
  • 2. El meu germà té 1.068 €. Jo tinc 345 € menys que ell. Quants diners tenim entre tots
    dos?
  • 3. Un ós pot menjar-se 6 salmons en un dia. Quantes se’n pot menjar en
    un any?
  • 4. Cinc amics van de viatge. De primer van amb tren i després amb avió. Un bitllet de tren val 30 € i un d’avió 125 €. Quants diners es gasten entre tots?
  • 5. La Laura tenia 48 € i ha comprat uns bolígrafs que valen 3 € cadascun. Quants bolígrafs pot comprar com a màxim?
  • 6. Volem buidar un dipòsit de 675 litres en garrafes de 15 litres. Quantes garrafes necessitarem per buidar-lo del tot?
  • 7. Després d’una campanya d’educació ambiental, la quantitat de llaunes recollides en un poble va passar de 4.512 quilos a 12.381 quilos. Quants quilos s’han recollit gràcies a aquesta campanya?
  • 8. Una botiga rep 7 caixes de xiclets. A cada caixa hi ha 8 paquets amb 5 xiclets cada un. Quants xiclets s'han rebut?
  • 9. La Montse i en Marcel han comprat un rentaplats per 465 € i una rentadora per 396 €. Si ho paguen tot amb dos bitllets de 500 €, quin canvi els tornaran?
  • 10. Un pastís pesa 1.500 grams. Si ens mengem tres trossos de 450 grams, quant pesa el tros de pastís que sobra?
  • 11. Una fàbrica de conserves ha comprat 3 camions nous que cal pagar en 36 terminis. Si cada camió ha costat 90.000 €, quants diners han de pagar en cada termini?
  • 12. En un magatzem de fruita s’agrupen 4.824 pomes en caixes de dues dotzenes. Quantes caixes es necessiten?
  • 13. Per alimentar els animals de la granja escola, han comprat 30 sacs de pinso de 150 quilos cada un i 20 sacs de blat de moro de 80 quilos cada un. Quants quilos de menjar han
    comprat?
  • 14. Sis viatges a la muntanya russa d’un parc d’atraccions valen 7 €. Si he pagat amb 5 bitllets de 5 € i m’han tornat 4 €, quants viatges he comprat?
Prova creada amb That Quiz — on la pràctica de les matemàtiques és fàcil.