Mateiu Caragiale - εξέταση
Mateiu Caragiale
  • 1. Ποιος ήταν ο Mateiu Caragiale;
A) Ρουμάνος πεζογράφος και δημοσιογράφος
B) Ένας Ρώσος ποιητής
C) Ένας Γάλλος ζωγράφος
D) Ιταλός συνθέτης
  • 2. Πότε γεννήθηκε ο Mateiu Caragiale;
A) 1625
B) 1760
C) 1950
D) 1885
  • 3. Με ποιο λογοτεχνικό κίνημα συνδέθηκε ο Mateiu Caragiale;
A) Συμβολισμός
B) Νατουραλισμός
C) Ρεαλισμός
D) Ρομαντισμός
  • 4. Στον Mateiu Caragiale αποδίδεται η εισαγωγή ποιάς λογοτεχνικής τεχνικής στη ρουμανική πεζογραφία;
A) Σάτιρα
B) Ρεύμα συνείδησης
C) Αντίθεση
D) Μαγικός ρεαλισμός
  • 5. Ο Mateiu Caragiale σπούδασε νομικά σε ποια ευρωπαϊκή πόλη;
A) Βερολίνο
B) Βιέννη
C) Παρίσι
D) Λονδίνο
  • 6. Σε ποια γλώσσα έγραψε κυρίως ο Mateiu Caragiale;
A) Ισπανικά
B) Ρουμανικά
C) Αγγλικά
D) Γαλλικά
  • 7. Ποιος διάσημος Ρουμάνος συγγραφέας ήταν αδελφός του Mateiu Caragiale;
A) Mihai Eminescu
B) Ion Luca Caragiale
C) Nichita Stanescu
D) Mircea Eliade
  • 8. Ποιο ήταν το επάγγελμα του Mateiu Caragiale εκτός από τη συγγραφή;
A) Μουσικός
B) Επιστήμονας
C) Δημοσιογράφος
D) Γιατρός
Δημιουργήθηκε με That Quiz — Δημιουργώντας δοκιμασίες και εκτελώντας δραστηριότητες όλα γίνονται εύκολα στα μαθηματικά και στ` άλλα γνωστικά αντικείμενα.