ThatQuiz Βιβλιοθήκη δοκιμασιών Εκτέλεση της δοκιμασίας τώρα
Nouvelle Vague
Συνεισφορά από: Χριστοδουλόπουλος
  • 1. Ποια χρονιά ξεκίνησε το γαλλικό κίνημα του Νέου Κύματος;
A) 1967
B) 1963
C) 1950
D) 1959
  • 2. Ποιος σκηνοθέτησε την ταινία "Breathless" (À bout de souffle), μια από τις βασικές ταινίες του Νέου Κύματος;
A) Eric Rohmer
B) Jean-Luc Godard
C) Alain Resnais
D) François Truffaut
  • 3. Ποιος Γάλλος σκηνοθέτης του Νέου Κύματος ήταν επίσης κριτικός κινηματογράφου στο Cahiers du Cinéma;
A) Agnes Varda
B) François Truffaut
C) Jacques Demy
D) Jean-Pierre Melville
  • 4. Ποιος σκηνοθέτησε την ταινία "Hiroshima Mon Amour", ορόσημο του γαλλικού Νέου Κύματος;
A) Jacques Tati
B) Claude Chabrol
C) Alain Resnais
D) Robert Bresson
  • 5. Σε ποια πόλη έλαβε χώρα κυρίως το γαλλικό κίνημα του Νέου Κύματος;
A) Παρίσι
B) Ωραίο
C) Λυών
D) Μασσαλία
  • 6. Ποιος ηθοποιός πρωταγωνίστησε στην ταινία του γαλλικού νέου κύματος "Shoot the Piano Player";
A) Jean-Claude Brialy
B) Jean-Pierre Léaud
C) Charles Aznavour
D) Jean-Paul Belmondo
  • 7. Ποια ταινία αποτελεί καθοριστικό έργο του σκηνοθέτη Ζακ Ριβέτ, που συνδέεται με το γαλλικό νέο κύμα;
A) Δύο ή τρία πράγματα που ξέρω γι' αυτήν
B) Η δίκη της Ιωάννας της Λωραίνης
C) Η Celine και η Julie πηγαίνουν για βαρκάδα
D) La Jetée
  • 8. Ποια είναι η κυριολεκτική μετάφραση της "Nouvelle Vague";
A) Γαλλικός κινηματογράφος
B) Μοντέρνο στυλ
C) Νέο κύμα
D) Ξένες ταινίες
  • 9. Ποιος ήταν ο κινηματογραφιστής πολλών ταινιών του γαλλικού Νέου Κύματος, μεταξύ των οποίων και το "Breathless";
A) Haskell Wexler
B) Vittorio Storaro
C) Nestor Almendros
D) Raoul Coutard
  • 10. Ποιος σκηνοθέτησε την κωμωδία-δράμα «Nouvelle Vague» του 2025;
A) François Truffaut
B) Richard Linklater
C) Jean-Luc Godard
D) Claude Chabrol
  • 11. Ποιος ηθοποιός υποδύθηκε τον Ζαν-Λικ Γκοντάρ στην ταινία 'Nouvelle Vague';
A) Zoey Deutch
B) Guillaume Marbeck
C) Jean-Paul Belmondo
D) Aubry Dullin
  • 12. Ποια ηθοποιός υποδύθηκε την Jean Seberg στην ταινία 'Nouvelle Vague';
A) Beverly Lynette
B) Zoey Deutch
C) Cécile Decugis
D) Suzanne Schiffman
  • 13. Πότε προβλήθηκε η ταινία 'Nouvelle Vague' στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου των Καννών;
A) 14 Νοεμβρίου 2025
B) 8 Οκτωβρίου 2025
C) 31 Οκτωβρίου 2025
D) 17 Μαΐου 2025
  • 14. Τι ήθελε ο Γκοντάρ από την Πατρίσια να κάνει στη σκηνή όπου ο Μισέλ πεθαίνει;
A) Να ψάξει στις τσέπες του Μισέλ
B) Να αποχωρήσει από το σημείο
C) Να κρατήσει ένα όπλο
D) Να καλέσει την αστυνομία
  • 15. Πόσο διήρκεσε ο θερμός χειροκρότημα κατά την πρεμιέρα της ταινίας «Nouvelle Vague» στο Φεστιβάλ των Καννών;
A) 20 λεπτά
B) 5 λεπτά
C) 11 λεπτά
D) 15 λεπτά
  • 16. Σε ποια γλώσσα γυρίστηκε κυρίως το έργο 'Nouvelle Vague';
A) Γαλλικά
B) Ισπανικά
C) Αγγλικά
D) Ιταλικά
  • 17. Ποιο ποσοστό των κριτικών για την ταινία 'Nouvelle Vague' στο Rotten Tomatoes είναι θετικό;
A) 90%
B) 75%
C) 95%
D) 80%
  • 18. Ποιος ηθοποιός υποδύθηκε τον Μισέλ Πουικάρντ στην ταινία 'Breathless';
A) Ραούλ Κουτάρ
B) Φρανσουά Τρυφώ
C) Πιέρ Ρισιάν
D) Ζαν-Πωλ Μπελμοντό
  • 19. Ποιο ήταν το ποσό που, σύμφωνα με αναφορές, πλήρωσε η Netflix για τα δικαιώματα διανομής της ταινίας 'Nouvelle Vague' στις Ηνωμένες Πολιτείες;
A) 6 εκατομμύρια δολάρια
B) 10 εκατομμύρια δολάρια
C) 4 εκατομμύρια δολάρια
D) 2 εκατομμύρια δολάρια
  • 20. Ποιες γυρίσματα ταινίας απεικονίζονται στην ταινία 'Nouvelle Vague';
A) Breathless (1960)
B) Bonjour Tristesse
C) Τα 400 Χτυπήματα
D) Αφήστε κανέναν να γράψει τον επιτάφιό μου
  • 21. Ποια τεχνική επεξεργασίας συνέστησε ο Γκοδάρχ στη Σεσίλ Ντεκουζί να χρησιμοποιήσει;
A) Σταδιακές εισαγωγές και εξόδους
B) Μοντάζ
C) Απότομες αλλαγές πλάνου
D) Διασύνδεση πλάνων
  • 22. Πόσες ημέρες γυρισμάτων χρειάστηκαν για να ολοκληρωθεί η ταινία 'Breathless';
A) 23 ημέρες
B) 30 ημέρες
C) 50 ημέρες
D) 40 ημέρες
  • 23. Πότε ξεκίνησαν τα γυρίσματα για την ταινία 'Nouvelle Vague';
A) Μάιος 2025
B) 4 Μαρτίου 2024
C) Οκτώβριος 2023
D) Απρίλιος 2023
  • 24. Ποιος ήταν ο βοηθός σκηνοθέτη στην ταινία 'Nouvelle Vague';
A) Jean-Pierre Melville
B) Cécile Decugis
C) Raoul Coutard
D) Pierre Rissient
  • 25. Σε ποια βραβεία η ταινία 'Nouvelle Vague' έλαβε δέκα υποψηφιότητες;
A) 41α Βραβεία Independent Spirit
B) Βραβεία της Ακαδημίας
C) 51α Βραβεία César
D) 83α Βραβεία Golden Globe
  • 26. Ποιος ενθάρρυνε το προσωπικό του Cahiers du Cinéma να αποφεύγει τις καλλιτεχνικές τεχάσες;
A) François Moreuil
B) Roberto Rossellini
C) Georges de Beauregard
D) Jean-Pierre Melville
  • 27. Ποια εταιρεία κυκλοφόρησε την ταινία 'Nouvelle Vague' στους κινηματογράφους στη Γαλλία;
A) Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κάννες
B) Cahiers du Cinéma
C) ARP Sélection
D) Netflix
  • 28. Ποιος κριτικός κινηματογράφου ενθάρρυνε τον Γκοδάρ να γίνει σκηνοθέτης;
A) Georges de Beauregard
B) Jean-Pierre Melville
C) François Moreuil
D) Claude Chabrol
  • 29. Ποιος οργανισμός χορήγησε στην 'Nouvelle Vague' μια προκαταβολή επί των εσόδων;
A) Εθνικό Κέντρο Κινηματογράφου και Οπτικοακουστικού Περιεχομένου (CNC)
B) ARP Sélection
C) Rotten Tomatoes
D) Netflix
  • 30. Ποιο κινηματογραφικό στυλ επιθυμούσε ο Γκοδάρ για το 'Breathless';
A) Περιορισμένη σε στούντιο
B) Κινηματογράφηση με τακτικές ανταρσίας
C) Κλασική Χόλιγουντ
D) Στυλ ντοκιμαντέρ
  • 31. Ποια εταιρεία απέκτησε τα δικαιώματα διανομής της ταινίας 'Nouvelle Vague' στις Ηνωμένες Πολιτείες;
A) HBO Max
B) Amazon Prime Video
C) Netflix
D) Disney+
  • 32. Πώς ονομαζόταν ο χαρακτήρας που υποδύθηκε η Τζιν Σεμπεργκ στην ταινία 'Breathless';
A) Μπέβερλι Λυνέτ
B) Σουζάν Σίφμαν
C) Σεσίλ Ντεκουζί
D) Πάτρικια
  • 33. Ποια βαθμολογία έλαβε το 'Nouvelle Vague' στο Metacritic;
A) 90 στα 100
B) 65 στα 100
C) 76 στα 100
D) 85 στα 100
  • 34. Ποια ήταν η μορφή που ο Γκοδάρχ ήθελε για τα γυρίσματα της ταινίας «Αναπνοή»;
A) Ευρεία οθόνη (Widescreen)
B) Αναλογία οθόνης κινηματογράφου (Academy ratio)
C) IMAX
D) Cinemascope
Δημιουργήθηκε με That Quiz — Δημιουργώντας δοκιμασίες και εκτελώντας δραστηριότητες όλα γίνονται εύκολα στα μαθηματικά και στ` άλλα γνωστικά αντικείμενα.