ThatQuiz Directorio Inténtalo
Burullus Gölü
Contribuido por: Pizarro
  • 1. Burullus Gölü'nün Arapça adı nedir?
A) Burullus Limanı
B) Sebennytikē
C) Kafr el-Sheikh Gölü
D) Buḥayrat al-Burullus
  • 2. "Burullus" ismi hangi dilden gelmektedir?
A) Koptik ve Antik Yunanca
B) Fransızca
C) Arapça
D) Latince
  • 3. Burullus Gölü hangi vilayette bulunmaktadır?
A) İskenderiye Vilayeti
B) Giza Vilayeti
C) Kafr el-Şeyh Vilayeti
D) Kahire Vilayeti
  • 4. Burullus Gölü'nde en yaygın olarak bulunan bitki örtüsü nedir?
A) Su zambağı
B) Sazlar
C) Potamogeton
D) Papirus
  • 5. Burullus Gölü'ne tatlı su sağlayan kanal hangisidir?
A) Nil Kanalı
B) Süveyş Kanalı
C) Brembal Kanalı
D) Rosetta Kanalı
  • 6. Burullus Gölü, Akdeniz'e nasıl bağlanır?
A) Doğal bir nehir ağzı yoluyla
B) Yapay bir baraj aracılığıyla
C) Yeraltı su kaynakları aracılığıyla
D) Burullus çıkış kanalı aracılığıyla
  • 7. Burullus Gölü'ne akan suyun ne kadarının tarımsal drenajdan kaynaklandığı yüzdesi nedir?
A) 75%
B) 97%
C) 84%
D) 50%
  • 8. Burullus Gölü'nde yaklaşık olarak kaç ada bulunmaktadır?
A) 10
B) 25
C) 50
D) 100
  • 9. Burullus limanının erken İslam dönemindeki işlevi neydi?
A) Savunma amaçlı sınır yerleşim yerlerinden biri
B) Bir balıkçı köyü
C) Baharat ticareti için önemli bir merkez
D) Bir idari merkez
  • 10. Burullus Gölü'ndeki adaların kapladığı toplam alan ne kadardır?
A) 2,3 km²
B) 3,0 km²
C) 0,7 km²
D) 1,5 km²
  • 11. Burullus çıkış kanalının genişliği nedir?
A) 400 metre
B) 100 metre
C) 500 metre
D) 250 metre
  • 12. Burullus Gölü hangi Ramsar Sözleşmesi statüsüne sahiptir?
A) Korunan deniz alanı
B) Uluslararası öneme sahip, kuşlar için önemli bir göl ve sulak alan
C) Ulusal park
D) Dünya Mirası Alanı
  • 13. Burullus Gölü'nde şu anda kaç farklı balık türü bulunmaktadır?
A) 50
B) 40
C) 52
D) 33
  • 14. Burullus Gölü'ndeki balık türlerinin azalmasının temel nedeni nedir?
A) Tarım alanlarından gelen drenaj sularının tuzluluk oranını düşürmesi
B) Yerel topluluklar tarafından yapılan aşırı avlanma
C) Sanayi atıklarından kaynaklanan kirlilik
D) Yabancı türlerin göle getirilmesi
  • 15. Burullus Gölü'nün suyundan her yıl ne kadarının buharlaştığı yüzdesi nedir?
A) %84
B) %16
C) %25
D) %50
Examen creado con That Quiz — donde la práctica de matemáticas se hace fácil.