ThatQuiz Tesztkönyvtár Töltsd ki most ezt a tesztet
Zambezi folyó
Közreműködött: Varga
  • 1. Hol található a Zambezi folyó?
A) Európa
B) Afrika
C) Ázsia
D) Dél-Amerika
  • 2. Az alábbi országok közül melyiken folyik keresztül a Zambezi folyó?
A) Oroszország
B) Zambia
C) Ausztrália
D) Kanada
  • 3. Melyik ikonikus vízesés található a Zambezi folyón?
A) Niagara vízesés
B) Viktória-vízesés
C) Angel Falls
D) Iguazu-vízesés
  • 4. Kinek tulajdonítják, hogy ő volt az első európai, aki látta a Zambézi folyót?
A) David Livingstone
B) Marco Polo
C) Kolumbusz Kristóf
D) Vasco da Gama
  • 5. Mi a biológiai sokféleség csökkenésének elsődleges oka a Zambézi-medencében?
A) Zombi járvány
B) Erdőirtás
C) Idegen invázió
D) Vulkánkitörések
  • 6. Melyik óceánba ömlik végül a Zambezi folyó?
A) Indiai-óceán
B) Jeges-tenger
C) Csendes-óceán
D) Atlanti-óceán
  • 7. Milyen gazdasági tevékenységet támogat a Zambezi folyó a helyi közösségek számára?
A) Gyémántbányászat
B) Olajfúrás
C) Textilgyártás
D) Mezőgazdaság
  • 8. Melyik gát a Zambezi folyón az egyik legnagyobb Afrikában?
A) Kariba gát
B) Hoover-gát
C) Három-szurdok gát
D) Itaipu gát
  • 9. Afrika melyik a negyedik leghosszabb folyója?
A) A Zambézi
B) A Kongó
C) A Nílus
D) A Niger
  • 10. Hol található a Viktória-vízesés a Zambézi folyón?
A) A folyó legfontosabb jellemzője
B) A folyó forrása
C) A folyó torkolata
D) Egy kis mellékfolyó
  • 11. A Zambézi folyó hozzávetőleges hossza?
A) 4000 km (2485 mérföld)
B) 3400 km (2113 mérföld)
C) 2574 km (1599 mérföld)
D) 5500 km (3418 mérföld)
  • 12. Mekkora a Zambézi folyó vízgyűjtőjének hozzávetőleges területe?
A) 2 300 000 km² (890 000 négyzetmérföld)
B) 4 800 000 km² (1 855 000 négyzetmérföld)
C) 3 500 000 km² (1 350 000 négyzetmérföld)
D) 1 390 000 km² (540 000 négyzetmérföld)
  • 13. Milyen típusú erdőn folyik keresztül a Zambézi folyó Angolában?
A) Száraz Cryptosepalum erdő
B) Nyugati Zambéziai füves területek
C) Miombo erdő
D) Trópusi esőerdő
  • 14. Mekkora a magasságkülönbség a forrástól a Chavuma-vízesésig?
A) 200 méter (660 láb)
B) 400 méter (1300 láb)
C) 600 méter (2000 láb)
D) 800 méter (2625 láb)
  • 15. Mely folyó találkozik a Zambézi folyóval Lealuinál?
A) Kabompo folyó
B) Lungwebungu folyó
C) Luanginga folyó
D) Luena/Luampa vízrendszer
  • 16. Hogyan hívják azt a fesztivált, amelyet a Lozi népcsoport ünnepeleg?
A) Chavuma fesztivál
B) Kuomboka
C) Victoria-vízesés ünnepe
D) Barotse áradási terület fesztiválja
  • 17. Milyen típusú fennsíkot lefolyaszti a Zambézi folyó?
A) Magas, hegyvidékes fennsík
B) Szegélyezett, 900–1200 méter magas fennsík
C) Alacsony, part menti fennsík
D) Lapos, sivatagi fennsík
  • 18. Melyik folyótársulattal nem kapcsolódik a Zambézi folyó?
A) Okavango folyó
B) Zaire folyó
C) Lualaba (Kongó folyó)
D) Nílus folyó
  • 19. Mekkora a Zambézi folyó hozzávetőleges szélessége az esős évszakban, amikor Zambiába ér?
A) 600 méter (2000 láb).
B) 200 méter (660 láb).
C) 800 méter (2625 láb).
D) Körülbelül 400 méter (1300 láb).
  • 20. Melyikről van szó, mint a világ egyik leglenyűgözőbb vadvízi útvonaláról?
A) Lupata-szurdok
B) Kariba-tó
C) Batoka-szurdok
D) Cahora Bassa-gát
  • 21. Hol ér véget a Zambézi folyó közepes szakasza?
A) Lupata-szurdok
B) Victoria-vízesés
C) Cahora Bassa-tó
D) Indiai-óceán
  • 22. Milyen volt a Cahora Bassa-tó elődje, mielőtt a gátat megépítették volna?
A) Egy madárvédelmi terület.
B) Egy gyönyörű vízesés.
C) Egy kiváló hely a horgászat számára.
D) Veszélyes sziklákkal tarkított gyors folyás, a Kebrabassa.
  • 23. Hogyan hívják azt a torkolatot, amelyet a hajózás céljából használnak, ahogy a folyó az Indiai-óceán felé közelít?
A) Chinde torkolata
B) Timbwe
C) Luabo
D) Kongone
  • 24. Mi történik a Zambézi folyóval, ahogy közeledik az Indiai-óceánhoz?
A) Szétágazik egy deltává.
B) Egy keskeny patakká alakul.
C) Áramlatok miatt járhatatlanná válik.
D) Egy nagy tavat hoz létre.
  • 25. Melyik folyó fogadja a Zambezi folyóból származó vizet az esős évszakban?
A) Kafue folyó
B) Quelimane
C) Luangwa folyó
D) Shire folyó
  • 26. Melyek a Zambézi folyó legnagyobb bal oldali mellékfolói?
A) Chinde és Kongone
B) Shire és Quelimane
C) Lupata és Batoka
D) Luangwa és Kafue
  • 27. Melyik évben hozták létre a Kariba-tavat?
A) 1980
B) 1959
C) 1965
D) 1974
  • 28. Mely országba érkezik a Zambézi folyó a Luangwa folyóval való egyesülés után?
A) Zimbabwe
B) Zambia
C) Mozambik
D) Malawi
  • 29. Mely volt a Zambézi folyó 1958-ban a torkolatánál mért rekord vízhozama?
A) 500 m³/másodperc
B) 22 500 m³/másodperc
C) 6700 m³/másodperc
D) 1000 m³/másodperc
  • 30. Mi a Zambézi deltájánál mért havi átlagos legnagyobb vízhozam értéke áprilisban?
A) 1000 m³/másodperc
B) 22500 m³/másodperc
C) 3900 m³/másodperc
D) 6700 m³/másodperc
  • 31. Melyik ökológiai régióba tartozik a Zambézi-delta?
A) Kelet-Afrika szavanna-gyepei
B) Mozambik száraz erdői
C) A Kongó-medence esőerdeői
D) A Zambézi partvidékének áradó szavannája
  • 32. Milyen növényzet borítja a Zambézi-delta partvidékét?
A) Szavannák
B) Mangroveerdők
C) Ágasek
D) Fűrészek
  • 33. Melyik nagytestű emlős még mindig megtalálható a Zambézi-delta területén, annak ellenére, hogy a populációja csökkent?
A) Vízantilop
B) Eland antilop
C) Szürkemarha
D) Büffel
  • 34. Melyik húsevő állat NEM található meg a Zambézi-delta területén?
A) Gepárd
B) Párduc
C) Foltozott hiéna
D) Oroszlán
  • 35. Milyen kígyófajta őshonos a Zambézi-delta Pungwe nevű területén?
A) Pungwe földikutya
B) Ártéri viperaszóró
C) Níli varánusz
D) Ártéri vízikígyó
  • 36. Melyik madárfaj vándorló faj, és a Zambézi-delta területén található?
A) Víziantilop
B) Eland antilop
C) Bivaly
D) Szájú daru
  • 37. Mi a Zambézi medencéjének északi részén a éves csapadék átlagértéke?
A) 2000-2300 mm
B) 700-900 mm
C) 1100-1400 mm
D) 1500-1700 mm
  • 38. Mely hónapokban van esős évszak a Zambézi medencéjében?
A) Decembertől májusig
B) Októbertől márciusig
C) Áprilistól szeptemberig
D) Júniustól novemberig
  • 39. Melyik állat honos a Zambézi folyó nagy részein, ahol a víz nyugodt?
A) Vízilovak
B) Oroszlánok
C) Páncélos gepárdok
D) Zsiráfok
  • 40. Melyik a következő halfajok közül őshonos a Zambézi folyóban?
A) Tonhal
B) Lazac
C) Heoly
D) Ciklidák
  • 41. Melyik nagy állat él a Zambézi folyó menti, erdős területeken?
A) Jegesmedvék
B) Pingvinek
C) Elefántok
D) Kenguruk
  • 42. Milyen típusú cápa néven ismert néha a Zambézi-cápa?
A) Szirtvecér cápa
B) Bika cápa
C) Fehér cápa
D) Bengáli cápa
  • 43. Ki volt az első európai, aki találkozott a Zambézi folyóval?
A) Vasco da Gama, 1498 januárjában
B) Christopher Columbus, India felé tartó útján
C) Ferdinánd Magellán, a világ körüli útján
D) John Cabot, Észak-Amerika felfedezése során
  • 44. Melyik krónikás említette, hogy a Cuama folyót a Monomatapa belső területeinek lakói Zembere néven ismerték?
A) Fernão Mendes Pinto, egy portugál felfedező.
B) A portugál krónikás, João de Barros, 1552-ben.
C) David Livingstone, az afrikai expedíciói során.
D) Vasco da Gama, az ázsiai felfedezése során.
  • 45. Melyik bantu nyelvet beszélő népcsoportok lehettek a Zambézi folyó elnevezésének valószínűsíthető alkotói?
A) A Zulu népcsoport
B) A Kikuyu népcsoport
C) A Maasai népcsoport
D) Az M'biza, vagy Bisa népcsoport
  • 46. Ki volt az első európai, aki felkereste a Zambézi folyó felső folyását?
A) Frederick Stanley Arnot
B) António Fernandes
C) David Livingstone
D) Serpa Pinto
  • 47. Ki kísérte David Livingstont 1858 és 1860 között a felfedezőútján?
A) John Kirk
B) Major A. St Hill Gibbons
C) Serpa Pinto
D) António da Silva Porto
  • 48. Melyik mellékfolyóban hajózott Livingstone az 1858-60 közötti felfedezése során?
A) Zambézi
B) Shire
C) Kongone
D) Kongó
  • 49. Melyik dombormlátást tartotta Frederick Stanley Arnot alkalmasnak egy misszió számára?
A) Kalene-domb
B) Drakensberg-hegység
C) Kilimandzsáró-hegy
D) Victoria-csúcs
  • 50. Melyik évben fedezték fel a Zambézi fő ágai északi részén található Chinde-csatornát?
A) 1878
B) 1889
C) 1900
D) 1895
  • 51. Ki vezette azokat a kutatóexpedíciókat, amelyek célja a Zambézi felső folyószakaszának és középfolyásának további feltárása volt?
A) Frederick Stanley Arnot
B) David Livingstone
C) António Fernandes
D) Major A. St Hill Gibbons
  • 52. A Zambezi folyó völgyében élő népesség hány százaléka függ a mezőgazdaságtól?
A) 80%
B) 50%
C) 70%
D) 60%
  • 53. Melyik tevékenység jelentős a Zambézi folyó mentén, Mongu és Livingstone között?
A) Turizmus
B) Vízerőmű-építés
C) Halászat
D) Szénbányászat
  • 54. Milyen típusú szálláshelyek kínálnak szolgáltatásokat olyan turisták számára, akik a Zambézi folyón exkluzív halakat szeretnének horgászni?
A) Öko-szálláshelyek
B) Szafari szálláshelyek
C) Kempingterületek
D) Panziók
  • 55. Hány látogató érkezett a Viktória-vízeséshez 2015-ben?
A) 141 929
B) 50 000
C) 200 000
D) 100 000
  • 56. Milyen típusú szolgáltatás működött a Zambézi folyón a Katombora-vízesés és a Katima Mulilo városától felfelé fekvő területen az 1930-as és 40-es években?
A) Kompjárat
B) Evezős szivattyús vontatású bárkák
C) Teherhajó-járat
D) Gőzhajós járat
  • 57. Melyik híd köti össze Zambiát és Botswanát?
A) Lubosi Imwiko II. híd
B) Victoria-vízesés híd
C) Sioma híd
D) Kazungula híd
  • 58. Mikor fejezték be a Victoria-vízesés híd építését?
A) 2016
B) 2004
C) 1939
D) 1905. április
  • 59. Melyik hidat bombázták meg Angola polgárháborúja során, és amelyet még nem építettek újjá?
A) A Victoria-vízesés híd
B) A Cazombo úti híd
C) A Kazungula híd
D) A Sioma híd
  • 60. Milyen típusú híd a Chinyingi függő gyaloghíd?
A) Vasúti híd.
B) A közösség által épített gyaloghíd.
C) Áruszállító híd.
D) Autópálya-híd.
  • 61. Melyek azok a jelentős tevékenységek, amelyek a Zambézi folyó egyes részein a sportalapú horgászaton kívül zajlanak?
A) Turizmus
B) Szénbányászat
C) Vízerőmű-építés és -üzemeltetés
D) Élelmiszer-halászat
  • 62. Melyik a leggyakoribb módszer a Zambezi folyó áthaladására Angolában, Nyugat-Zambiaiában és Mozambikban?
A) Vasúti vonalak
B) Akadálymentes hidak
C) Úti alagutak
D) Kisebb kompok
  • 63. Melyik híd épült 2009-ben a Zambézi folyó felett?
A) Kazungula híd
B) Victoria Falls híd
C) Sioma híd
D) Caia híd
  • 64. Mi a Zambézi folyó vízének szennyezésének egyik fő oka?
A) Ipari hulladékok kibocsátása
B) Mezőgazdasági eredetű szennyező anyagok lefolyása
C) Olajszivárgások
D) A nem megfelelő víztisztító létesítményekből származó szennyvíz
  • 65. Melyik nemzeti park található Zambiában, és határos a Zambézi folyóval?
A) Matusadona Nemzeti Park
B) Okavango-delta Nemzeti Park
C) Mosi-oa-Tunya Nemzeti Park
D) Mana Pools Nemzeti Park
  • 66. Melyik város található Namíbiában, a Zambézi folyó mentén?
A) Livingstone
B) Songo
C) Katima Mulilo
D) Victoria Falls
  • 67. Milyen típusú hálókat tiltottak be a namíbiai tisztviselők a halállomány védelme érdekében?
A) Áramló hálók
B) Hálószerelvények
C) Egyszálas hálók
D) Dobóhálók
  • 68. Melyik zimbabwéi nemzeti park található a Zambézi folyó mentén?
A) Ngonye Falls Nemzeti Park
B) Mana Pools Nemzeti Park
C) Alsó Zambézi Nemzeti Park
D) Matusadona Nemzeti Park
  • 69. Melyik város található Mozambikban, a Zambézi folyó mentén?
A) Cazombo
B) Katima Mulilo
C) Livingstone
D) Songo
Létrehozva That Quiz — ahol a matematikai gyakorlás mindig egy kattintásnyira van.