Hagia Sophia - Test
Hagia Sophia
  • 1. Kiedy została zbudowana Hagia Sophia?
A) 654 r. n.e.
B) 537 r. n.e.
C) 476 r. n.e.
D) 732 r. n.e.
  • 2. Które imperium zbudowało Hagia Sophia?
A) Imperium Osmańskie
B) Imperium Perskie
C) Imperium Bizantyjskie
D) Imperium Rzymskie
  • 3. Jaki jest styl architektoniczny Hagii Sofii?
A) Bizantyjski
B) Barokowy
C) Renesansowy
D) Gotycki
  • 4. W którym roku Hagia Sophia stała się muzeum?
A) 1862
B) 1984
C) 1935
D) 1957
  • 5. Do czego przekształcono Hagia Sophia po podboju osmańskim?
A) Mechety
B) Rynek
C) Biblioteka
D) Teatr
  • 6. Kim był architekt Hagia Sophia?
A) Michał Anioł
B) Iktinos i Kallikrates
C) Leonardo da Vinci
D) Anthemiusz z Tralles i Izydor z Miletu
  • 7. Jak długo Hagia Sophia służyła jako katedra?
A) 1053 lata
B) 482 lata
C) 916 lat
D) 739 lat
  • 8. Co oznacza wyrażenie 'Hagia Sophia' w języku greckim?
A) Święta Mądrość
B) Święty Monument
C) Wielka Katedra
D) Niebiański Pałac
  • 9. W którym mieście znajduje się Hagia Sophia?
A) Kair
B) Ateny
C) Stambuł
D) Rzym
  • 10. Jakie ważne wydarzenie miało miejsce w Hagia Sophia w dniach 13-14 stycznia 532 roku?
A) Rozpoczęła się wojna bizantyjsko-sasanijska.
B) Została zniszczona pożarem podczas powstania Nika.
C) Została otwarta przez cesarza Justyniana I.
D) Cesarz Teofil zamontował brązowe, dwuskrzydłowe drzwi.
  • 11. Który cesarz nakazał budowę trzeciej Hagii Sofii po zniszczeniu drugiej?
A) Konstantyn Wielki
B) Justynian I
C) Teodozjusz II
D) Mehmed Zdobywca
  • 12. Za jaką innowację architektoniczną znana jest Hagia Sophia?
A) Łuki gotyckie.
B) Łuki przyporowe.
C) Fasady w stylu barokowym.
D) Kompletnie oparta na trójkątnych przyporach kopuła.
  • 13. Jaki był pierwotny cel budowy Hagia Sophia?
A) Służyła jako chrześcijańska bazylika.
B) Była wykorzystywana jako biblioteka cesarska.
C) Funkcjonowała jako rzymska łaźnia.
D) Pełniła funkcję rynku.
  • 14. Jaki był jeden z głównych skutków powstania Nika dla Hagia Sophia?
A) Kościół został przekształcony w muzeum.
B) Cesarz Justynian I nakazał jej natychmiastową odbudowę.
C) Drugi kościół, który znajdował się w tym miejscu, został spalony doszczętnie.
D) Natychmiast po powstaniu została przekształcona w meczet.
  • 15. Jaka była jedna z najważniejszych cech architektonicznych, które zostały dodane do Hagia Sophia za panowania Justyniana?
A) Arki gotyckie.
B) Fasady w stylu barokowym.
C) Łuki przyporowe.
D) Kopuła żebrowana z trójkątnymi przyporami.
  • 16. Za panowania którego cesarza bizantyjskiego Hagia Sophia została pozbawiona złotych zdobień i srebrnych lamp naftowych?
A) Teodozjusz II
B) Arcadiusz
C) Izak II Angelos
D) Konstantyn Wielki
  • 17. Który architekt osmański był odpowiedzialny za wzmocnienie Hagii Sofii w XVI wieku?
A) Giuseppe Fossati
B) Mimar Sinan
C) Davud Ağa
D) Gaspare Fossati
  • 18. Który sułtan sprowadził z Pérgamonu dwie duże alabastrowe urny w stylu hellenistycznym i umieścił je w Hagia Sophia?
A) Sulejman Wspaniały
B) Murad III
C) Ahmed I
D) Selim II
  • 19. Która organizacja umieściła Hagia Sophia na swoich listach zagrożonych zabytków w latach 1996 i 1998 ze względu na jej pogarszający się stan?
A) Fundacja World Monuments Fund (WMF)
B) Rada Europy
C) Międzynarodowa Rada ds. Zabytków i Miejsc (ICOMOS)
D) UNESCO
  • 20. Który turecki prezydent przekształcił Hagia Sofię w muzeum?
A) Mustafa Kemal Atatürk
B) İsmet İnönü
C) Recep Tayyip Erdoğan
D) Abdulmejid I
  • 21. W którym roku rząd turecki ogłosił decyzję o przekształceniu Hagii Sofii w meczet?
A) 2020
B) 2015
C) 1998
D) 2003
  • 22. Kim był pierwszym imamem, którego tureckie Ministerstwo ds. Religii wyznaczyło do pracy w Hagia Sophia od 1935 roku?
A) Mefail Hızlı
B) Ali Erbaş
C) Önder Soy
D) Bülent Arınç
  • 23. Który prezydent Turcji podpisał w 2020 roku dekret zmieniający status Hagia Sophia z muzeum na meczet?
A) Abdullah Gül
B) Recep Tayyip Erdoğan
C) Ahmet Necdet Sezer
D) Tayyip Erdoğan
  • 24. Który grecki polityk nazwał przekształcenie Hagia Sophia w meczet "naruszeniem statusu zabytku wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO"?
A) Dora Bakoyannis
B) Lina Mendoni
C) Kyriakos Mitsotakis
D) Alexis Tsipras
  • 25. Za panowania którego sułtana przeprowadzono renowację wnętrza Hagia Sophia, w wyniku której zachowano wiele mozaik?
A) Mehmed II
B) Selim I
C) Abdulmejid I
D) Ahmed III
  • 26. Kto był pierwszym zachodnim gościem, który poinformował o zobaczeniu starożytnej, justyniańskiej posadzki Hagii Sofii, zanim została ona zakryta?
A) Pero Tafur
B) Gaspare Fossati
C) Bernardo Bonsignori
D) Cristoforo Buondelmonti
  • 27. W którym roku odbyła się pierwsza piątkowa modlitwa w Hagii Sofii, po jej przekształceniu w meczet?
A) 29 maja 1453
B) 1 czerwca 1453
C) 1498
D) 1576
  • 28. Jakie organizacje, a konkretnie ich komisje ds. dziedzictwa światowego, zostały wymienione w związku ze zmianą statusu Hagii Sofii?
A) UNESCO
B) World Monuments Fund (WMF)
C) Międzynarodowa Rada ds. Zabytków i Miejsc (ICOMOS)
D) Rada Europy
  • 29. Jaka jest maksymalna wysokość centralnej kopuły Hagii Sofii, mierzona od poziomu podłogi?
A) 75,6 m
B) 55,6 m (182 stopy i 5 cali)
C) 45,6 m
D) 65,6 m
  • 30. Ile łukowych okien podtrzymuje centralną kopułę?
A) 40
B) 30
C) 60
D) 50
  • 31. Jaki jest długość każdego z boków dużego kwadratowego budynku Hagia Sophia?
A) Około 31 metrów
B) 40 metrów
C) 25 metrów
D) 35 metrów
  • 32. Według Svenshona, jaki jest rozmiar boku centralnego kwadratu, wyrażony w stopach bizantyjskich?
A) 98 stóp
B) 100 stóp
C) 101 stóp
D) 99 stóp
  • 33. Jaki ciąg liczbowy jest wykorzystywany do obliczania wymiarów w projekcie Hagia Sophia?
A) Ciąg arytmetyczny.
B) Ciąg liczbowy oparty na liczbach parzystych i nieparzystych.
C) Ciąg geometryczny.
D) Ciąg Fibonacciego.
  • 34. Jaka jest wartość przekątnej, obliczona na podstawie ciągu liczb związanych z bokami i przekątnymi w Hagia Sophia?
A) 130
B) 160
C) 150
D) 140
  • 35. Z którego wieku pochodziła oryginalna, kamienna podłoga Hagii Sofii?
A) VI wiek
B) VIII wiek
C) XII wiek
D) IV wiek
  • 36. Z jakiego materiału wykonana jest głównie podłoga Hagii Sofii?
A) Marmur z Prokonnesu
B) Iskierny kamień (wapień)
C) Granit
D) Zielony marmur z Tesalii
  • 37. Na co przypominały te tessalskie, antyczne pasy, które zdobiły podłogę nawy?
A) Pustynie.
B) Rzeki.
C) Góry.
D) Lasy.
  • 38. Który poeta porównał ambona i soleę do wyspy na morzu?
A) Paweł Cichy
B) Michał Diakon
C) Tursun Beg
D) Tâcîzâde Cafer Çelebi
  • 39. Kto porównał podłogę do fal marmuru?
A) Paweł Cichy
B) Tursun Beg
C) Michał Diakon
D) Tâcîzâde Cafer Çelebi
  • 40. Jak nazywano główne wejście pomiędzy przedsionkiem zewnętrznym a przedsionkiem wewnętrznym?
A) Wejście Północne
B) Łuk Cesarski
C) Brama Imperialna
D) Królewskie Wrota
  • 41. Kto tradycyjnie miał prawo korzystać wyłącznie z Bramy Cesarskiej?
A) Patriarcha
B) Cesarzowa
C) Kler
D) Cesarz
  • 42. Jak nazywa się górna galeria w Hagii Sofii?
A) Narteks
B) Pendentyw
C) Matroneum
D) Absyda
  • 43. Co członkowie Gwardii Waregów pozostawili w galerii na pierwszym piętrze?
A) Symbole ich lojalności
B) Inskrypcje w języku łacińskim
C) Runiczne napisy
D) Mozaiki
  • 44. Jaki był główny problem związany z budową ścian Hagii Sofii?
A) Budowniczowie zużyli więcej zaprawy niż cegieł, co osłabiło konstrukcję.
B) Ściany zostały zbudowane z użyciem metalowych wzmocnień.
C) Użyli zbyt dużo kamienia i zbyt mało zaprawy.
D) Ściany wzniesiono bez użycia zaprawy.
  • 45. Kto zbudował drewnianą wieżę (minaret) nad jedną z półkopuł Hagii Sofii?
A) Justynian.
B) Beyazyd II.
C) Sinan.
D) Mehmed.
  • 46. Co się stało z mozaikami o charakterze symbolicznym podczas sporu ikonoklastycznego?
A) Zostały pokryte złotem.
B) Zostały zastąpione abstrakcyjnymi wzorami.
C) Zostały przeniesione w inne miejsce.
D) Zostały zniszczone.
  • 47. Co Turcy umieścili na twarzach aniołów?
A) Mozaiki przedstawiające postacie.
B) Obrazy proroków.
C) Ceramiczne płytki.
D) Złote gwiazdy.
  • 48. Z jakiego materiału wykonano płytę oznaczającą miejsce tronu cesarzowej?
A) Marmur z Pergamonu.
B) Zielony kamień typu "verd antique".
C) Rzeźby przedstawiające geometryczne kształty i rośliny.
D) Pojedyncze bloki marmuru.
  • 49. Do jakiego okresu historycznego należą urny używane do lustrationi?
A) Okres romański.
B) Okres hellenistyczny.
C) Okres bizantyjski.
D) Okres renesansu.
  • 50. W którym roku doszło do aktu wandalizmu przy Bramie Cesarskiej?
A) 2019
B) Kwiecień 2022
C) 1987
D) 2005
  • 51. Jak inaczej nazywa się kolumnę "oczekiwań" w Hagii Sofii?
A) Kolumna cesarska.
B) Złota kolumna.
C) Kolumna "potna" lub "parująca".
D) Kolumna uzdrawiająca.
  • 52. Zgodnie z doniesieniami, jakie choroby można wyleczyć, dotykając wilgoci na kolumnie spełniającej życzenia?
A) Wiele chorób.
B) Złamania.
C) Nieszczęście.
D) Problemy finansowe.
  • 53. Dokąd trafiły liczne przedmioty z Hagii Sofii po zdobyciu Konstantynopola?
A) Do Wenecji, pod kierownictwem doża Enrico Dandolo.
B) Do Rzymu, gdzie miały być eksponowane w Watykanie.
C) Do Aten, w ramach wymiany kulturalnej.
D) Do Konstantynopola, przechowywane w ukrytych magazynach.
  • 54. Jakie anioły przedstawiono na mozaikach w półkoliściach na ścianie wschodniej?
A) Anioły z sześcioma skrzydłami, prawdopodobnie cherubiny lub serafiny.
B) Anioły z dwoma skrzydłami, symbolizujące pokój i wojnę.
C) Anioły z ośmioma skrzydłami, reprezentujące sprawiedliwość i miłosierdzie.
D) Anioły z czterema skrzydłami, symbolizujące kierunki świata.
  • 55. Kto był liderem zespołu z Instytutu Bizantyjskiego w Ameryce, który w latach 30. XX wieku odkrył wiele mozaik?
A) Thomas Whittemore
B) Michael Fossati
C) Cyril Mango
D) John Smith
  • 56. Jakie jest główne rozwiązanie mające na celu zapobieganie degradacji ścian Hagii Sofii?
A) Uszczelnienie wszystkich otworów.
B) Odprowadzanie nadmiaru wody deszczowej.
C) Nakładanie nowej warstwy tynku.
D) Wykorzystanie nowoczesnych materiałów budowlanych.
  • 57. Jakie urządzenia zostały użyte do badania struktury podziemnej pod Hagia Sophia?
A) Urządzenia do sejsmicznej refleksji
B) Radary penetrujące grunt
C) Urządzenia do skanowania laserowego
D) Grawimetry LaCoste-Romberg
  • 58. Kto odkrył mozaikę wejściową od strony południowo-zachodniej podczas prac renowacyjnych w 1849 roku?
A) Cornelius Loos
B) Thomas Whittemore
C) Rodzina Fossatis
D) Guillaume-Joseph Grelot
  • 59. Kto wykonał grawer przedstawiający wnętrze Hagii Sofii w 1672 roku?
A) Guillaume-Joseph Grelot
B) Thomas Whittemore
C) Cornelius Loos
D) Rodzina Fossatis
  • 60. Jaki jest najstarszy znany przykład mozaiki zdobiącej apsydę?
A) Fresk znajdujący się w apsydzie.
B) Rysunek autorstwa Corneliusa Loosa.
C) Panel ikony z menologium, przedstawiający sześć scen, pochodzący z klasztoru św. Katarzyny.
D) Grawiura autorstwa Guillaume-Josepha Grelota.
  • 61. Kiedy odkryto mozaikę cesarza Aleksandra?
A) 1122
B) 1849
C) 1894
D) 1958
  • 62. Co Chrystus Pantokrator trzymał w lewej ręce na mozaice cesarzowej Zoe?
A) Globus z krzyżem
B) Zwoj
C) Biblia
D) Portfel
  • 63. Kiedy prawdopodobnie zlecono wykonanie mozaiki Deësis?
A) 1849
B) 1958
C) 1261
D) 1122
  • 64. Który z kościołów bizantyjskich został przebudowany, aby posiadał kopułę podobną do kopuły Hagii Sofii, za panowania Justyniana?
A) Hagia Sophia w Salonikach
B) Katedra Morska w Kronstadcie
C) Hagia Irene
D) Katedra Metropolitaniczna Ortodoksyjna
  • 65. Który kościół w stylu neobizantyjskim najbardziej przypomina wewnętrzną architekturę Hagia Sophia?
A) Parafia katolicka Świętego Klemensa
B) Kościół Świętego Ducha (Paryż)
C) Bazylika Katedralna Świętego Ludwika
D) Katedra Morska w Kronstadcie
  • 66. Która synagoga została zaprojektowana w oparciu o wzór Hagia Sophia?
A) Morska Katedra w Kronstadt
B) Katedra Świętego Ludwika
C) Synagoga Emanu-El (San Francisco)
D) Mejscet Suleymaniye
Test utworzony z That Quiz — gdzie tworzenie i rozwiązywanie testów jest łatwe w matematyce i w innych dyscyplinach.