ThatQuiz Biblioteca de Testes Faça o teste agora
Atitlán Gölü
Contribuição de: Molina
  • 1. Atitlán Gölü çevresinde hangi tarım ürünleri özellikle yetiştirilmektedir?
A) Buğday ve arpa
B) Mısır ve soğan
C) Patates ve havuç
D) Pirinç ve soya fasulyesi
  • 2. Los Chocoyos patlaması olarak bilinen volkanik patlama hangisidir?
A) Volcán Tolimán patlaması
B) Kaldera oluşturucu patlama
C) Volcán San Pedro patlaması
D) Volcán Atitlán patlaması
  • 3. Los Chocoyos volkanik patlaması sırasında atmosfere ne kadar kül ve diğer partiküller (tefra) yayıldı?
A) 100 km³'e kadar
B) 500 km³'e kadar
C) 50 km³'e kadar
D) 300 km³'e kadar
  • 4. Los Chocoyos volkanik patlamasından kaynaklanan kül tabakasında yuva yapan kuş türü hangisidir?
A) Kartal
B) Güvercin
C) Chocoyo
D) Serçe
  • 5. Atitlán Gölü kalderasının güney kenarında hangi volkan bulunmaktadır?
A) Pacaya Volkanı
B) Tolimán Volkanı
C) San Pedro Volkanı
D) Atitlán Volkanı
  • 6. Atitlán Volkanı'nın en son patlaması ne zaman gerçekleşti?
A) 1853
B) 1900
C) 2000
D) 1950
  • 7. Guatemala'daki 1976 depreminin şiddeti neydi?
A) 6.5
B) 7.5
C) 5.5
D) 8.0
  • 8. 1976 depreminden sonra Atitlán Gölü'ndeki su seviyesi ne kadar düştü?
A) Dört metre
B) Üç metre
C) Bir metre
D) İki metre
  • 9. Hangi volkanın hala aktif olduğu düşünülmekte ancak tarihsel olarak herhangi bir patlama göstermemiştir?
A) Volcán Pacaya
B) Volcán Tolimán
C) Volcán Atitlán
D) Volcán San Pedro
  • 10. Deniz tortulları içindeki Y-8 külünün önemi nedir?
A) Bir mineraldir.
B) Bir mercan türüdür.
C) Stratigrafik bir belirteçtir.
D) Bir balık türüdür.
  • 11. Mısır ve soğan dışında, Göl Atitlán bölgesinde hangi ürünler önemlidir?
A) Buğday ve arpa
B) Patates ve havuç
C) Pirinç ve soya fasulyesi
D) Fasulye ve kabak
  • 12. Atitlán Gölü bölgesinde, volkanik aktivite ve kaldera çökmesiyle ilgili kaç farklı olay yaşanmıştır?
A) Altı
B) İki
C) Üç
D) Dört
  • 13. Atitlán Gölü bölgesindeki ilk volkanik aktivitenin yaklaşık olarak ne zaman gerçekleşti?
A) 20 milyon yıl önce
B) 5 milyon yıl önce
C) 15 milyon yıl önce
D) 11 milyon yıl önce
  • 14. Yaklaşık 40.000 yıl önce lav akıntılarını durduran hangi volkan?
A) Tolimán Volkanı
B) Atitlán Volkanı
C) Pacaya Volkanı
D) San Pedro Volkanı
  • 15. Los Chocoyos volkanik patlaması sonucu yayılan külün etkilediği alan ne kadardı?
A) 6.000.000 kilometrekare
B) 3.000.000 kilometrekare
C) 9.000.000 kilometrekare
D) 1.000.000 kilometrekare
  • 16. Aşağıdakilerden hangisi, Atitlán Gölü bölgesinde yetiştirildiği belirtilmeyen bir tarım ürünüdür?
A) Buğday
B) Fasulye
C) Soğan
D) Mısır
  • 17. 1976 depreminin Atitlán Gölü üzerindeki etkisi neydi?
A) Yeraltı drenajına neden oldu ve su seviyesinde düşüşe yol açtı.
B) Önemli bir etkisi olmadı.
C) Su seviyesini yükseltti.
D) Gölün taşmasına neden oldu.
  • 18. Atitlán Gölü bölgesinde özellikle yetiştirilen ve sıklıkla Meksika mutfağında kullanılan hangi ürün?
A) Buğday
B) Yeşil biber
C) Arpa
D) Pirinç
  • 19. Los Chocoyos volkanik patlamasının, kül dağılımı açısından önemi nedir?
A) Patlamanın etkileri yalnızca Atlantik Okyanusu'nda tespit edilmiştir.
B) Patlamanın etkileri yalnızca yerel bir alanda kalmıştır.
C) Patlamanın etkileri, Florida'dan Ekvador'a kadar tespit edilmiştir.
D) Patlamanın etkileri yalnızca Pasifik Okyanusu'nda tespit edilmiştir.
  • 20. Aşağıdakilerden hangisi, Atitlán Gölü bölgesinde yetiştirilen bir meyve türüdür?
A) Ananas
B) Mango
C) Pitahaya
D) Muz
  • 21. Aşağıdakilerden hangisi genellikle Atitlán Gölü bölgesindeki tarım ürünleriyle ilişkilendirilmez?
A) Mısır
B) Pirinç
C) Soğan
D) Fasulye
  • 22. Atitlán Gölü çevresindeki, büyük ölçüde yerli halktan oluşan nüfusun temel besin kaynağı nedir?
A) Hayvancılık
B) Deniz ürünleri
C) Dışarıdan getirilen yiyecekler
D) Gölün kendisi
  • 23. "Atitlán" ismi, Nahuatl dilinde ne anlama gelir?
A) "Gölün kalbi"
B) "Sular arasındaki"
C) "Suyun kenarı"
D) "Derin sular"
  • 24. Guatemala'nın hangi bölgesinde Atitlán Gölü bulunmaktadır?
A) Sololá Bölgesi
B) Guatemala Bölgesi
C) Quetzaltenango Bölgesi
D) Antigua Bölgesi
  • 25. Atitlán Gölü, su drenajı açısından nasıl sınıflandırılır?
A) Oroğrafik
B) Geçici
C) Endoreik
D) Ekzoreik
  • 26. San Marcos, Atitlán Gölü yakınında yapılabilecek önemli aktiviteler nelerdir?
A) Yelken
B) Şnorkelle yüzme
C) Şelaleden atlama
D) Kano
  • 27. Kim, Atitlán Gölü'nü 'dünyanın en güzel gölü' olarak tanımladı?
A) Charles Darwin
B) Aldous Huxley
C) Mark Twain
D) Alexander von Humboldt
  • 28. Aldous Huxley'nin hangi seyahat kitabında Atitlán Gölü'nden bahsedilmektedir?
A) Cesur Yeni Dünya
B) Mexique Körfezi'nin Ötesinde
C) Algı Kapıları
D) Karşıt Noktalar
  • 29. Atitlán Gölü çevresindeki alanın milli park olarak ilan edildiği yıl hangisidir?
A) 1975
B) 1945
C) 1960
D) 1955
  • 30. Hangi şirket, turizmi canlandırmak amacıyla Lake Atitlán gölüne bir balık türünün yerleştirilmesi önerisinde bulundu?
A) Delta Air Lines
B) Pan American World Airways
C) United Airlines
D) American Airlines
  • 31. 1958 yılında Atitlán Gölü'ne hangi tür canlı sokulmuştur?
A) Sağzıltı balığı
B) Somon
C) Alabalık
D) Siyah levrek
  • 32. Atitlán Gölü'ndeki yerli balık türleri üzerinde, siyah su balığının (black bass) ne gibi etkileri oldu?
A) Yerli balık türlerinin sayısını artırdı.
B) Yerli balık türlerinin üçte ikisinden fazlasının yok olmasına neden oldu.
C) Önemli bir etkisi olmadı.
D) Tür kompozisyonunda küçük değişikliklere yol açtı.
  • 33. "Xocomil" kelimesi Kaqchikel dilinde ne anlama gelir?
A) Yağmur getiren rüzgar
B) Sıcılık getiren rüzgar
C) Günahı savuran rüzgar
D) Huzur getiren rüzgar
  • 34. Atitlán Gölü'nde alglerin ilk büyük çoğunlukta görülmesi hangi yılda gerçekleşti?
A) 2009
B) 2012
C) 2010
D) 2013
  • 35. Atitlán Gölü'ndeki yoğunlaşmaya hangi tür alg neden oldu?
A) Kırmızı algler
B) Microcystis siyanobakterileri
C) Yeşil algler
D) E. coli
  • 36. Atitlán Gölü'nü kurtarmak için yapılan hareketsizliğin nedeni olarak ne gösteriliyor?
A) Finansman eksikliği
B) Bürokratik engeller
C) Doğal afetler
D) Turistik faaliyetler
  • 37. Hangi kasaba, Gvatemali ve yabancı turistlerin yoğun ilgisiyle bilinmektedir?
A) Santa Clara La Laguna
B) Panajachel
C) San Juan La Laguna
D) Santiago Atitlán
  • 38. Atitlán Gölü'nün altında bulunan, klasik dönem öncesine ait arkeolojik sitenin adı nedir?
A) Palenque
B) Copán
C) Tikal
D) Samabaj
  • 39. Jaibalito'ya nasıl ulaşılabilir?
A) Panajachel'den doğrudan bir yolla.
B) Sadece tekneyle.
C) Santa Catarina Palopó'dan başlayan bir yürüyüş yoluyla.
D) Santiago Atitlán'dan feribotla.
  • 40. Guatemalalı İç Savaş hangi yıllarda yaşanmıştır?
A) 1960 - 1996
B) 1980 - 2005
C) 1970 - 2000
D) 1950 - 1980
  • 41. Guatemalalı hükümet, iç savaş sırasında hangi politikayı izledi?
A) Askeri silahsızlanma
B) Yakıp yıkma politikası
C) Barışçıl müzakere
D) Ekonomik reform
  • 42. Guatemalalı İç Savaş sırasında kimler acımasız misillemelere maruz kaldı?
A) Yerli halk
B) Turistler
C) Devlet görevlileri
D) Yabancı diplomatlar
  • 43. Stanley Rother'e 1981 yılında ne oldu?
A) Belediye başkanı seçildi.
B) Ülkesine geri gönderildi (sınır dışı edildi).
C) Bir madalya ile ödüllendirildi.
D) Suikast sonucu öldürüldü.
  • 44. 1990'daki katliamı anısına dikilen anıtı hangi olay hasara uğrattı?
A) Tropikal fırtına Agatha
B) Kasırga Stan
C) 2005'teki heyelan
D) Bir deprem
  • 45. 2005 yılının Ekim ayının başlarında, Atitlán Gölü çevresinde meydana gelen yaygın hasarın nedeni neydi?
A) Bir deprem
B) Kasırga Stan
C) Orman yangını
D) Bir volkanik patlama
  • 46. Panabaj adlı, göl kenarındaki bu köye, Kasırga Stan sırasında ne oldu?
A) Köy, tahliye edildi.
B) Köy, su baskınına uğradı.
C) Büyük bir heyelan, köyü gömmekle sonuçlandı.
D) Köy, yangın sonucu yok oldu.
  • 47. Panabaj heyelanında yaşamını kaybettiği tahmin edilen kaç kişi vardı?
A) 2.000'in üzerinde
B) 1.400'e kadar
C) 100'den az
D) Yaklaşık 500
  • 48. Diego Esquina Mendoza, Panabaj'ı ne olarak ilan etti?
A) Yeniden inşa alanı
B) Askeri üs
C) Turistik bir yer
D) Toplu mezar alanı
Criado com That Quiz — onde a realização de um teste de matemática está a um clique de distância.