Vladimir Lenin - Test
Vladimir Lenin
  • 1. Vladimir Lenin ne zaman doğdu?
A) 1870
B) 1850
C) 1890
D) 1900
  • 2. Vladimir Lenin hangi siyasi ideolojiyi desteklemesiyle tanınıyordu?
A) Komünizm
B) Faşizm
C) Sosyalizm
D) Kapitalizm
  • 3. Hangi devrim Lenin'i Rusya'da iktidara getirdi?
A) Şubat Devrimi
B) Temmuz Günleri Devrimi
C) Ekim Devrimi
D) Kornilov Olayı
  • 4. Lenin Devrim için Rusya'ya dönmeden önce nereye sürgüne gönderilmişti?
A) Finlandiya
B) İsviçre
C) Fransa
D) Almanya
  • 5. Lenin hangi şehri ilk Bolşevik üssü olarak kurmuştur?
A) Kiev
B) Minsk
C) Moskova
D) Saint Petersburg
  • 6. Ekim Devrimi'nde iktidarı ele geçiren Lenin liderliğindeki devrimci grubun adı neydi?
A) Bolşevikler
B) Sosyal Demokratlar
C) Anarşistler
D) Menşevikler
  • 7. Lenin hangi yıl öldü?
A) 1917
B) 1924
C) 1945
D) 1933
  • 8. Lenin'in naaşı mumyalanarak hangi şehrin Kızıl Meydan'ında sergilenmektedir?
A) Vladivostok
B) Moskova
C) Saint Petersburg
D) Kiev
  • 9. Lenin, Rus Sosyal Demokrat İşçi Partisi'nin Bolşevik fraksiyonunun lideri olduğunda kaç yaşındaydı?
A) 24
B) 27
C) 21
D) 30
  • 10. Lenin, Rusya'nın I. Dünya Savaşı'na katılımını sona erdirmek için hangi anlaşmayı imzaladı?
A) Brest-Litovsk Antlaşması
B) Trianon Antlaşması
C) Saint-Germain-en-Laye Antlaşması
D) Versailles Antlaşması
  • 11. Sovyetler Birliği'nin lideri olarak Lenin'in yerine kim geçti?
A) Mikhail Gorbaçov
B) Leon Troçki
C) Nikita Khrushchev
D) Joseph Stalin
  • 12. Vladimir İlyiç Ulyanov'un çocukluk dönemindeki lakabı neydi?
A) İlya
B) Volodya
C) Vova
D) Sasha
  • 13. Lenin'in babası Ilya Ulyanov hangi yıl vefat etmiştir?
A) 1893
B) 1887
C) 1886
D) 1879
  • 14. Vladimir Lenin'in, Çar II. Alexander'ı öldürmeye çalıştığı için idam edilen büyük kardeşi ne adıyla tanınıyordu?
A) Dmitry Ulyanov
B) Olga Ulyanova
C) İlya Ulyanov
D) Aleksandr Ulyanov
  • 15. Lenin, okuldan atılmadan önce hangi üniversiteye başladı?
A) St. Petersburg Üniversitesi
B) Kazan İmparatorluk Üniversitesi
C) Penza Soyluları Enstitüsü
D) Simbirsk Klasik Lisesi
  • 16. Lenin'in annesi, Maria Aleksandrovna Ulyanova'nın dini eğitimi nasıldı?
A) Yahudi
B) Rus Ortodoks Kilisesi
C) Müslüman
D) Lüterci
  • 17. İlya Ulyanov, Maria ile evlendikten sonra hangi şehre taşındı?
A) Saint Petersburg
B) Kazan
C) Moskova
D) Nizhny Novgorod
  • 18. Lenin'in ailesinin her yaz tatilini geçirdiği, kırsal bölgedeki malikanenin adı neydi?
A) Kokushkino
B) Simbirsk
C) Ulyanovsk
D) Penza
  • 19. Vladimir Lenin, çocukluğunda hangi kardeşine en yakın hissediyordu?
A) Maria Ulyanova
B) Dmitry Ulyanov
C) Anna Ulyanova
D) Olga Ulyanova
  • 20. Lenin, babası ve kardeşi öldükten sonra neyi terk etti?
A) Eğitimini.
B) Sporu.
C) Tanrı'ya olan inancını.
D) Satrançı.
  • 21. Lenin hangi yıl Kazan Üniversitesi'ne girdi?
A) 1889
B) 1888
C) 1887
D) 1890
  • 22. Lenin, Kazan'da hangi militan, toprak reformunu savunan sosyalist ile devrimci bir hücreye katıldı?
A) Nikolay Chernyshevsky
B) Karl Marx
C) Georgi Plekhanov
D) Lazar Bogoraz
  • 23. Nikolay Chernyshevsky'nin hangi romanı Lenin'in ilgisini çekti?
A) Komünist Manifestosu
B) Ne Yapmalı?
C) Das Kapital (Kapital)
D) İngiltere'deki İşçi Sınıfının Durumu
  • 24. Lenin, Samara'da iken hangi siyasi broşürün Rusça çevirisini yapmıştır?
A) Das Kapital (Kapital)
B) Ne Yapılmalı?
C) Komünist Manifestosu
D) İngiltere'deki İşçi Sınıfının Durumu
  • 25. Lenini, sosyalizmin köylülükten ziyade işçi sınıfı tarafından uygulanacağı konusunda kim ikna etti?
A) Nikolay Chernyshevsky
B) Lazar Bogoraz
C) Karl Marx
D) Georgi Plekhanov
  • 26. Lenin'in kız kardeşi Olga, mezuniyet kutlamaları sırasında neyin neden öldü?
A) Tüberküloz
B) Tifo
C) Kolera
D) Grip
  • 27. Lenin'in köylü ekonomisi üzerine yazdığı makalesi hangi tür bir dergide reddedildi?
A) Agrar-sosyalist bir dergi
B) Marksist bir dergi
C) Liberal bir dergi
D) Narodnik bir dergi
  • 28. Pyotr Tkachev ve Sergei Nechaev gibi tarımsal sosyalistler hangi devrimci akıma aitti?
A) Bolşevikler
B) Menshevikler
C) Narodnaya Volya
D) Sosyalist Devrimciler
  • 29. Lenin'in Kazan'da katılmadığı Marksist devrimci grubun adı neydi?
A) Lazar Bogoraz'ın devrimci hücre grubu
B) Alexei Sklyarenko'nun sosyalist tartışma grubu
C) Georgi Plekhanov'un Marksist grubu
D) Nikolai Fedoseev'in Marksist devrimci grubu
  • 30. Lenin, Samara'daki bölgesel mahkemede çalışırken hangi gruba katılmıştır?
A) Lazar Bogoraz'ın devrimci hücre grubu
B) Georgi Plekhanov'un Marksist grubu
C) Alexei Sklyarenko'nun sosyalist tartışma grubu
D) Nikolai Fedoseev'in Marksist devrimci grubu
  • 31. Georgi Plekhanov'un, Lenin'in de kabul ettiği temel argümanı neydi?
A) Sosyalizm, tarımsal-sosyalist hareketler yoluyla kurulmalıdır.
B) Kapitalizm, sosyalizmin uygulanması için gerekli bir aşama değildir.
C) Kırsal kesim, köylü komünleri oluşturarak Rusya'da sosyalizmi tesis edebilirdi.
D) Rusya, feodalizmden kapitalizme geçiyordu ve sosyalizm, burjuvazinin (proletarya) tarafından uygulanacaktı.
  • 32. Lenin'in annesi, satın aldığı kırsal mülkle ne yaptı?
A) Bölgeyi devrimci toplantılar için bir merkez haline getirdi.
B) Mülkü yerel topluluğa bağışladı.
C) Bölgeyi büyük bir çiftliğe dönüştürdü.
D) Araziyi sattı, ancak evi yazlık olarak kendi kullanımına devam etti.
  • 33. Lenin'in Sankt Petersburg'da katıldığı Marksist devrimci grubun adı neydi?
A) Bolşevikler
B) Sosyal Demokratlar
C) Menzevikler
D) Emek Kurtuluşu
  • 34. Lenin, İsviçre'yi ziyaret ettikten sonra hangi şehre gitti?
A) Paris
B) Saint Petersburg
C) Berlin
D) Moskova
  • 35. Lenin, Berlin'e geldiğinde altı hafta boyunca nerede eğitim aldı?
A) Marksist Enstitüsü
B) Devlet Kütüphanesi
C) Berlin Sağlık Merkezi
D) Berlin Üniversitesi
  • 36. Lenin'in Rusya'da çalıştığı gazete neydi?
A) İşçi Kurtuluşu
B) Rabochee delo (İşçi Hareketi)
C) Sosyal-Demokrat
D) Proletarya Devrimi
  • 37. Lenin, Doğu Sibirya'ya sürgüne kaç yıl gönderildi?
A) Beş yıl
B) İki yıl
C) Bir yıl
D) Üç yıl
  • 38. Lenin, Sibirya'nın doğusunda nereye sürgüne gönderildi?
A) Şuşenskoye, Minusinski Bölgesi
B) Krasnoyarsk
C) İrkutsk
D) Novosibirsk
  • 39. Mayıs 1898'de Lenin'e sürgünde kim katıldı?
A) Nadezhda Krupskaya
B) Paul Lafargue
C) Plekhanov
D) Elizaveta Vasilyevna
  • 40. "Rusya'da Kapitalizmin Gelişimi" adlı eser hangi takma adla yayınlanmıştır?
A) Lenin
B) Plekhanov
C) Krupskaya
D) Vladimir İliyin
  • 41. Radikal hukuk gazetesi Novaya Zhizn'i kim yönetti?
A) Nadya Krupskaya
B) Julius Martov
C) Inessa Armand
D) Maria Andreyeva
  • 42. Vladimir Lenin, 50. doğum gününü hangi yılda kutlamıştır?
A) 1918
B) 1922
C) 1920
D) 1923
  • 43. Lenin, Inessa Armand'ı 1920 yılında iyileşmesi için nereye göndermiştir?
A) St. Petersburg kliniği
B) Kislovodsk sanatoryumu
C) Leningrad tatil beldesi
D) Moskova hastanesi
  • 44. Lenin'in Halk Eğitimi Konusundaki Kararnamesi'nin odak noktası neydi?
A) Marksizm'e dayalı bir ulusal müfredat uygulamak.
B) Okullarda askeri eğitim verilmesini sağlamak.
C) Tüm çocuklar için ücretsiz ve laik bir eğitim sağlamak.
D) Okullarda dini eğitim verilmesini teşvik etmek.
  • 45. Hangi biyografi yazarı, Lenin'in Marksist teoriyi Rusya için gerçek bir şekilde uyarladığını öne sürmüştür?
A) Richard Pipes
B) Paul Le Blanc
C) Robert Gellately
D) Christopher Hill
  • 46. Kimler, kıtlık döneminde ayinlerde kullanılan eşyaların satışına karşı çıkmıştır?
A) İşçi Muhalefeti
B) Patrik Tihon
C) Troçki
D) Lenin
  • 47. Bolşevikler, 1917 Kasım ayındaki Rus Anayasası Meclisi seçimlerinde hangi partiye karşı yenilgiye uğradı?
A) Sol Sosyalist-Devrimciler
B) Sosyalist-Devrimciler
C) Kadetler
D) Mensvikler
  • 48. Almanya, Brest-Litovsk görüşmeleri sırasında neyi talep etti?
A) Bölgesel değişiklikler olmadan derhal barış
B) Rusya'nın Birinci Dünya Savaşı'ndan çekilmesi
C) Tüm işgal altındaki bölgelerin Rusya'ya iade edilmesi
D) Savaş sırasındaki topraklarını korumak
  • 49. Lenin'i öfkelendiren, Almanya'nın savaş çabalarını destekleyen parti hangisiydi?
A) Bağımsız Sosyal Demokrat Parti
B) Almanya Komünist Partisi
C) Alman Sosyal Demokrat Partisi
D) Almanya Sosyalist İşçi Partisi
  • 50. Çar Nicholas II'nin tahttan indirilmesinin ardından hangi hükümet kontrolü ele geçirdi?
A) Bolşevik Hükümeti
B) Sovyetler Birliği
C) Menşevik Hükümeti
D) Rusya Geçici Hükümeti
  • 51. Lenin, Petrograd'dan kaçtıktan sonra nereye yerleşti?
A) Moskova
B) Razliv
C) Kiev
D) Odessa
  • 52. Lenin, Mayıs 1922'de kimin infaz edilmesini emretti?
A) Çeka'nın üyeleri
B) Bolşeviklere karşı olan rahipler
C) Rus Ortodoks Kilisesi'nin tüm üyeleri
D) Tahıl teslimatı direnişine katılan köylüler
  • 53. Lenin, Paris'te bisikletinden düşmesine neden olan kişiyi kimin aleyhine dava açtı?
A) Bir sürücü
B) Bir gazeteci
C) Bir Bolşevik yoldaş
D) Bir Okhrana ajanı
  • 54. Bolşeviklere karşı çıkan önemli köylü ayaklanmalarından biri hangisiydi?
A) Kronştat Ayaklanması
B) Moskova İsyanı
C) Tambov Ayaklanması
D) Petrograd Ayaklanması
  • 55. Lenin, 1902 yılının Nisan ayında Londra'ya taşındığında kimlerle arkadaşlık kurdu?
A) Nadya Krupskaya
B) Julius Martov
C) Leon Trostki
D) Alexander Bogdanov
  • 56. Kim Lenin'in, böylesine büyük bir toplumu, bu kadar derin bir şekilde değiştirebildiğini söyledi?
A) Richard Pipes
B) Albert Resis
C) Volkogonov
D) John Rees
  • 57. Menshevikler ve Sosyalist-Devrimciler, geçici hükümete olan bağlılıkları nedeniyle neler kaybetti?
A) Askeri güç
B) Halkın desteği
C) Avrupa'daki siyasi etki
D) Petrograd üzerindeki kontrol
  • 58. Birinci Dünya Savaşı başladığında Lenin nerede bulunuyordu?
A) Zürih
B) Rusya
C) Galicia
D) Berlin
  • 59. İnessa Armand'ın 1920'de ölümüne yol açan hastalığı nedir?
A) Tifo
B) Kolera
C) Grip
D) Tüberküloz (Verem)
  • 60. Lenin, sosyalistleri hangi tür savaşı "emperyalist savaşa" dönüştürmeye çağırmıştır?
A) Bir ekonomik rekabet
B) Kıta çapında bir "iç savaş"
C) Yerel bir çatışma
D) Bir diplomatik müzakere
  • 61. Lenin, Sankt Petersburg'e döndükten sonra hangi gazetenin yönetim kurulunda görev aldı?
A) Pravda
B) Vperyod (İleriye)
C) Iskra
D) Novaya Zhizn (Yeni Yaşam)
  • 62. Lenin, 'İmparcılık, Kapitalizmin En Yüksek Aşaması' adlı eserini hangi ay ve yılda yayınlamıştır?
A) Eylül 1917
B) Temmuz 1916
C) Şubat 1915
D) Nisan 1916
  • 63. Lenin, Menshevikleri ve Sosyal Devrimcileri hangi konularda eleştirdi?
A) Monarşinin yeniden tesisini savunmaları.
B) Sanayileşmeye karşı çıkmaları.
C) Geçici Hükümete destek vermeleri.
D) Kapitalist reformları desteklemeleri.
  • 64. Lenin için devrimci şiddetin bir araç mı, yoksa bir amaç mı olduğunu savunan kimdi?
A) Richard Pipes
B) Volkogonov
C) Ryan
D) John Rees
  • 65. Lenin ve diğer muhalifler, Rusya'ya dönmek için neler yaptılar?
A) İsviçre'den doğrudan trenle seyahat ettiler.
B) Almanya üzerinden geçiş için görüşmeler yaptılar.
C) Karadeniz üzerinden deniz yoluyla seyahat ettiler.
D) Finlandiya üzerinden karayoluyla geçtiler.
  • 66. Lenin, Londra'da hangi hastalığa yakalandı ve bu durum, Iskra yayın kurulundaki rolünü nasıl etkiledi?
A) Erizipel
B) Pnömoni (zatürre)
C) Tüberküloz (verem)
D) Tifo
  • 67. Lenin, yayınlarında hangi kavramın tekel kapitalizminin bir sonucu olduğunu savunmuştur?
A) Sosyalizm
B) Kapitalist demokrasi
C) İmparyalizm
D) Feodalizm
  • 68. Lenin, Aralık 1901'de hangi takma adı ilk kez kullandı?
A) Jacob Richter
B) Lenin
C) Vladimir Ulyanov
D) N. Lenin
  • 69. Lenin, Ekim 1917'de çalışma saatleri ile ilgili hangi kararı almıştır?
A) Sanayi işçileri için on saatlik bir çalışma günü.
B) Tarım işçileri için altı saatlik bir çalışma günü.
C) Tüm Ruslar için sekiz saatlik bir çalışma günü.
D) Sektöre göre değişen, esnek çalışma saatleri.
  • 70. Hangi Marksist, Bolşeviklerin iktidarı ele geçirmesini 'Rus Devrimi'nin sonu' olarak eleştirmiştir?
A) Peter Kropotkin.
B) Joseph Stalin.
C) Karl Marx.
D) Vladimir Lenin.
  • 71. Lenin'in ölümü üzerine cesedi nereye konuldu?
A) Kremlin
B) Kırmızı Meydan'daki anıt mezar
C) Sendikalar Evi
D) Gorki Köşkü
  • 72. Lenin'in son yıllarında ona yardım etmek için kaç doktor işe alındı?
A) On
B) Otuz
C) On beş
D) Yirmi altı
  • 73. Lenin, proleteryanın ara bir devrim olmadan neler yapabileceğine inanıyordu?
A) Kapitalist bir demokrasi kurmak
B) Burjuvaziyi desteklemek
C) Aristokrasi ile ittifak kurmak
D) Çarlık rejimini devirmek
  • 74. Lenin'in 1919 Mart ayında vefat eden en yakın yardımcısı kimdi?
A) Leon Trostki
B) Grigory Zinoviev
C) Yakov Sverdlov
D) Joseph Stalin
  • 75. Lenin, Pskov'a yerleştikten sonra hangi gazete için bağış toplamaya başladı?
A) Iskra (Kıvılcım)
B) Novaya Zhizn
C) Vperyod (İleriye)
D) Pravda
  • 76. Lenin'in cesedi hangi savaş sırasında geçici olarak Tyumen şehrine taşınmıştır?
A) Soğuk Savaş
B) Kore Savaşı
C) Birinci Dünya Savaşı
D) İkinci Dünya Savaşı
  • 77. Hangi tarihçi, Lenin'e, 'alçakgönüllülerin dünyayı miras alabileceği' fikrini atfetmiştir?
A) J. Arch Getty
B) Paul Le Blanc
C) Moshe Lewin
D) Albert Resis
  • 78. Lenin, Krupskaya ve Stalin'den kendisi için ne getirmelerini istedi?
A) Bitkisel ilaçlar
B) Aspirin
C) Potasyum siyanür
D) Morfin
  • 79. 1903 yılının Temmuz ayında düzenlenen ikinci RSDLP Kongresi hangi şehirde yapılmıştır?
A) Cenevre
B) Münih
C) St. Petersburg
D) Londra
  • 80. Lenin'in cenazesinin üç gün boyunca devlet töreninde yattığı süre boyunca kaç kişi onu ziyaret etti?
A) Yaklaşık bir milyon
B) Birkaç bin
C) Yaklaşık yarım milyon
D) İki milyondan fazla
  • 81. Hangi tarihçi, Lenin'in hükümetinin totaliter olmadığını savundu?
A) Volkogonov
B) Robert Gellately
C) Moshe Lewin
D) Richard Pipes
  • 82. Lenin ve eşi, Kasım 1917'de iki odalı bir daireyi nerede tuttular?
A) Halila, Finlandiya
B) Petrograd'daki özel bir konut
C) Smolny Enstitüsü
D) Kremlin
  • 83. Birinci Dünya Savaşı'nın başlangıcında Sankt Petersburg hangi isimle anılmıştır?
A) Novgorod
B) Tsaritsyn
C) Leningrad
D) Petrograd
  • 84. 35.000 üyeden oluşan hangi grup, Beyaz Ordu'ya destek vermiştir?
A) Kızıl Ordu
B) Eski Çarlık subayları
C) Çek Lejyonu
D) Japon kuvvetleri
  • 85. Basın Yönetmeliği neyi içeriyordu?
A) Devrim karşıtı olarak değerlendirilen muhalif medya kuruluşlarını kapattı.
B) Devlet tarafından işletilen yetimhaneler kurdu.
C) Rus olmayan etnik gruplara ayrılma hakkı tanıdı.
D) Rusya'nın yasal sistemini kaldırdı.
  • 86. Bolşevikler, 1917 Kasım ayındaki Rus Anayasası Meclisi seçimlerinde oyların yüzde kaçını aldı?
A) Yüzde ondan az
B) Çoğunluk
C) Yaklaşık üçte biri
D) Yarı
  • 87. Lenin, 1900'lerin başlarında sürgüne gönderildikten sonra nereye yerleşti?
A) Münih
B) Londra
C) Cenevre
D) Pskov
  • 88. Lenin tarafından kurulan siyasi polis teşkilatı olan Çeka'nın başkanı kimdi?
A) Nikolai Buharin
B) Felix Dzerzhinsky
C) Leon Trostki
D) Joseph Stalin
  • 89. Lenin, Petrograd'a geldiğinde konuşmasını nerede yapmıştır?
A) Kızıl Meydan
B) Finlandiya İstasyonu
C) Kremlin Sarayı
D) Tavride Sarayı
  • 90. Sovnarkom ile Sol Sosyalist-Devrimciler arasındaki koalisyon ne zaman sona erdi?
A) Kasım 1918
B) Aralık 1917
C) Mart 1918
D) Ocak 1919
  • 91. Lenin'in kalıcı olarak bulunduğu, granit yapılı anıt mezarın ne zaman tamamlandığı?
A) 1970
B) 1940
C) 1933
D) 1929
  • 92. Lenin'in cesedinin mumyalanmasına karşı çıkanlar kimlerdi?
A) Zinoviev
B) Krupskaya
C) Bukharin
D) Stalin
  • 93. Brest-Litovsk Antlaşması'nın Rusya için sonuçları nelerdi?
A) Büyük toprak kayıpları
B) Almanya üzerinde kısmi kontrol
C) Topraklarında herhangi bir değişiklik olmaması
D) Önemli toprak kazanımları
  • 94. Lenin'in ölüm günü, Gorki malikanesinde kimler onu ziyaret etti?
A) Stalin
B) Kalinin
C) Bukharin
D) Troçki
  • 95. Lenin, Şubat 1916'da nereye taşındı?
A) Zürih
B) St. Petersburg
C) Viyana
D) Bern
  • 96. 1920 ve 1926 yılları arasında Rusya'da Lenin'i ziyaret eden Batılı yazarlar arasında hangisi yer almaktadır?
A) Ernest Hemingway
B) George Orwell
C) Virginia Woolf
D) H. G. Wells
  • 97. Lenin döneminde Sovyetler Birliği'nin ilk trimesterdeki kürtaj konusundaki tutumu neydi?
A) Kürtajı sadece tıbbi zorunluluk durumlarında izin verdi.
B) Her türlü kürtajı yasakladı.
C) İlk trimesterdeki kürtajı, herhangi bir nedenle talep edilmesi halinde yasal hale getirdi.
D) Kürtajı yalnızca evli kadınlarla sınırladı.
  • 98. Lenin'in merkezi ekonomik kontrole ilişkin görüşü neydi?
A) O, fabrika düzeyindeki işçi kontrolü yerine merkezi ekonomik kontrolü savunmuştur.
B) O, her türlü ekonomik planlamaya karşı çıkmıştır.
C) O, sendikalist yaklaşımları savunmuştur.
D) O, ekonominin tamamen merkeziyetsizleştirilmesini desteklemiştir.
  • 99. Lenin'in hükümeti, Avrupa ile uyum sağlamak amacıyla hangi takvime geçmiştir?
A) İslam takvimi.
B) Julian takvimi.
C) İbranice takvimi.
D) Gregoryen takvimi.
  • 100. Lenin'in ilk felç geçirmesi ne zaman oldu?
A) Mayıs 1922
B) Ocak 1923
C) Temmuz 1921
D) Aralık 1922
Şununla oluşturuldu: That Quiz — matematik ve diğer alanlarda test oluşturma ve notlandırma sitesi.