Stephen Hawking - Test
Stephen Hawking
  • 1. Stephen Hawking hangi yıl doğdu?
A) 1955
B) 1968
C) 1974
D) 1942
  • 2. Stephen Hawking hayatının büyük bölümünde hangi hastalıkla mücadele etti?
A) Kalp hastalığı
B) Kanser
C) Diyabet
D) ALS
  • 3. Stephen Hawking doktora çalışmaları için hangi üniversiteye gitti?
A) Cambridge Üniversitesi
B) Stanford Üniversitesi
C) Harvard Üniversitesi
D) Oxford Üniversitesi
  • 4. Stephen Hawking'in 1988 yılında yayımlanan ünlü kitabının adı nedir?
A) Kara Delikler ve Bebek Evrenler
B) Zamanın Kısa Tarihi
C) Her Şeyin Teorisi
D) Büyük Tasarım
  • 5. Stephen Hawking'in iletişim kurmak için kullandığı bilgisayarlı konuşma sisteminin adı nedir?
A) SpeechMaster
B) Ekolayzer
C) VoxSynth
D) TalkBot
  • 6. Stephen Hawking'in 2013 yılında yayımlanan otobiyografik kitabının adı nedir?
A) Kara Delikler ve Bebek Evrenler
B) Büyük Tasarım
C) Kısa Tarihçem
D) Zamanın Kısa Tarihi Yeniden Ziyaret Edildi
  • 7. Stephen Hawking nerede doğdu?
A) Oxford, İngiltere
B) Manchester, İngiltere
C) Londra, İngiltere
D) Cambridge, İngiltere
  • 8. Stephen Hawking Cambridge Üniversitesi'nde hangi burslara sahipti?
A) Knightbridge Fizik Profesörlüğü
B) Darwinist Biyoloji Profesörlüğü
C) Lucasian Matematik Profesörlüğü
D) Astronominin Newtoncu Kürsüsü
  • 9. Stephen Hawking 2012 yılında hangi bilimsel ödülü aldı?
A) En İyi Bilimsel Belgesel Oscar Ödülü
B) Başkanlık Özgürlük Madalyası
C) Nobel Fizik Ödülü
D) Pulitzer Ödülü
  • 10. Lisans eğitimi sırasında Stephen Hawking hangi konuda başarılı oldu?
A) Tarih
B) Edebiyat
C) Fizik
D) Matematik
  • 11. Stephen Hawking'in roman yazarı olan kızının adı nedir?
A) Emily Hawking
B) Lucy Hawking
C) Alice Hawking
D) Sophie Hawking
  • 12. Stephen Hawking'in ölümünden sonra 2018 yılında yayımlanan son kitabının adı neydi?
A) Büyük Tasarım
B) Büyük Sorulara Kısa Yanıtlar
C) Ceviz Kabuğundaki Evren
D) Tanrı Yoktur
  • 13. Stephen Hawking hangi popüler TV programında birden fazla konuk oyuncu olarak yer aldı?
A) Kozmos: Bir Uzayzaman Macerası
B) Stranger Things
C) Breaking Bad
D) Büyük Patlama Teorisi
  • 14. Stephen Hawking'e motor nöron hastalığı ne yaşındayken teşhis konuldu?
A) 25
B) 21
C) 18
D) 30
  • 15. Stephen Hawking, konuşma yetisini kaybettikten sonra nasıl iletişim kurdu?
A) Göz hareketleriyle kontrol edilen bir ses sentezleyici cihaz kullanarak.
B) Sadece yazılı notlar aracılığıyla.
C) İşaret dili kullanarak.
D) Tek bir yanak kasını kullanarak çalışan, konuşmayı sentezleyen bir cihaz aracılığıyla.
  • 16. Stephen Hawking, yerçekimi tekillik teoremleri konusunda kimlerle işbirliği yaptı?
A) Richard Feynman
B) Roger Penrose
C) Albert Einstein
D) Niels Bohr
  • 17. Stephen Hawking, kuantum mekaniğinin hangi yorumunu desteklemiştir?
A) Çoklu evrenler yorumu
B) İşlemsel yorum
C) Pilot dalga teorisi
D) Kopenhag yorumu
  • 18. Stephen Hawking'in 'Zamanın Kısa Bir Tarihi' adlı kitabı, Sunday Times'ın en çok satanlar listesinde kaç hafta yer aldı?
A) 100 hafta
B) 200 hafta
C) 237 hafta
D) 150 hafta
  • 19. Stephen Hawking, BBC'nin "İngiltere'nin En Büyük 100 İnsanı" anketinde hangi yılda 25. sıraya yerleştirildi?
A) 2005
B) 1999
C) 2002
D) 2010
  • 20. Stephen Hawking, motor nöron hastalığı teşhisi konulduktan sonra kaç yıl daha yaşadı?
A) 30 yıl
B) 50 yıldan fazla
C) 40 yıl
D) 20 yıl
  • 21. Stephen Hawking'ın baba tarafından büyük büyükannesinin, aileyi kurtarmak için ne yaptığı?
A) Bir kitap yazdı.
B) Bir muayenehane açtı.
C) Daha fazla tarım arazisi satın aldı.
D) Evlerini bir okula dönüştürdü.
  • 22. Frank Hawking'in uzmanlık alanı neydi?
A) Felsefe
B) Fizik
C) Tropikal hastalıklar
D) Ekonomi
  • 23. Hawking ailesi, Frank bölüm başkanı olduğunda nereye taşındı?
A) Glasgow
B) Oxford
C) St Albans, Hertfordshire
D) Mallorca
  • 24. Hawking ailesinin yemekleri ile ilgili benzersiz olan neydi?
A) Sadece vejetaryen yemekler yediler.
B) Herkes genellikle sessizce bir kitap okuyarak bu zamanı geçiriyordu.
C) Çok gösterişli akşam yemekleri düzenlediler.
D) Her gece dışarıda yemek yediler.
  • 25. Hawking ailesi nasıl seyahat etti?
A) Yürüyerek.
B) Dönüştürülmüş bir Londra taksisine binerek.
C) Atlı arabayla.
D) Trenle.
  • 26. Stephen Hawking, St Albans Kızlar Lisesi'ne kaç yıl devam etti?
A) İki yıl
B) Bir yıl
C) Altı ay
D) Birkaç ay
  • 27. Stephen Hawking 1959 yılında ne inşa etti?
A) Bir bisiklet
B) Yedek parçalardan yapılmış bir pikap
C) Bir araba
D) Bir televizyon
  • 28. Stephen Hawking, babasını bir pikap yapmasına izin vermesi için nasıl ikna etti?
A) Babasını, ucuz parçalardan bir pikap yapabileceğini ikna ederek.
B) Okulundan izin alarak.
C) Kendisi ödeyeceğini söz vererek.
D) Ne kadar istediğini göstererek.
  • 29. Stephen Hawking, okulda hangi takma adla bilinirdi?
A) Galileo
B) Tesla
C) Einstein
D) Newton
  • 30. Stephen Hawking, üniversite eğitimine kaç yaşında başladı?
A) 19
B) 20
C) 18
D) 17
  • 31. Stephen Hawking'ın Oxford'daki fizik öğretmeninin adı neydi?
A) Robert Berman
B) Dennis William Sciama
C) Fred Hoyle
D) Jayant Narlikar
  • 32. Stephen Hawking'in Cambridge Üniversitesi'nde lisansüstü eğitimine kabul edilmesi için hangi koşulun sağlanması gerekiyordu?
A) Üçüncü sınıf derece
B) Birinci sınıf derece
C) İkinci sınıf derece
D) Büyük bir başarı tezi
  • 33. Stephen Hawking'ın Cambridge Üniversitesi'ndeki doktora danışmanı kimdi?
A) Robert Berman
B) Dennis William Sciama
C) Fred Hoyle
D) Jayant Narlikar
  • 34. Stephen Hawking, doktora çalışmaları sırasında hangi hastalığa teşhis konuldu?
A) Alzheimer hastalığı
B) Parkinson hastalığı
C) Motor nöron hastalığı
D) Multipl skleroz
  • 35. Stephen Hawking, 'Tekillikler ve Uzay-Zamanın Geometrisi' adlı makalesiyle Roger Penrose ile hangi ödülü paylaşmıştır?
A) Hughes Madalyası
B) Eddington Madalyası
C) Adams Ödülü
D) Dannie Heineman Ödülü
  • 36. Stephen Hawking ve James M. Bardeen, kara delik mekaniğinin dört temel yasasını hangi yılda geliştirdiler?
A) 1969
B) 1973
C) 1981
D) 1975
  • 37. Hangi ABD başkanının iklim değişikliğine dair kanıtları reddettiği politikalarını Stephen Hawking eleştirmiştir?
A) Barack Obama
B) Bill Clinton
C) George W. Bush
D) Donald Trump
  • 38. Stephen Hawking'in 70'li yaşlarına kadar hayatta kalabilmesi için gerekli olduğunu düşündüğü sağlık sistemi hangisiydi?
A) Medicare
B) Özel sağlık sigortası
C) Evrensel sağlık hizmeti
D) Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS)
  • 39. Stephen Hawking, Lucasian Matematik Profesörlüğü görevinden hangi yıl emekli oldu?
A) 2017
B) 2015
C) 2009
D) 2018
  • 40. Stephen Hawking, 'Desert Island Discs' programında seçtiği Beethoven eserleri arasında hangisini tercih etmiştir?
A) 15. Keman Kuarteti
B) 9. Senfoni
C) 5. Senfoni
D) Ay Işığı Sonatı
  • 41. Stephen Hawking, kendisinin holografik bir simülasyonu olarak hangi Star Trek dizisinde yer almıştır?
A) Star Trek: Keşif
B) Star Trek: Voyager
C) Star Trek: Derin Uzay Dokuz
D) Star Trek: Yeni Nesil
  • 42. Stephen Hawking'ın, çarpışan kara deliklerden kaynaklanan yerçekimi radyasyonu üzerine yaptığı çalışmalar hangi dergide yayınlanmıştır?
A) Journal of High Energy Physics
B) Nature
C) Communications in Mathematical Physics
D) Physical Review Letters
  • 43. Jane Hawking'in doktora derecesi için hangi alanda uzmanlaştığı?
A) Matematik
B) Orta Çağ İspanyol şiiri
C) Fizik
D) Teorik astrofizik
  • 44. Stephen Hawking'e göre, yapay zekanın (AI) gerçek riski nedir?
A) Yeterlilik
B) Eskime
C) Kötü niyet
D) Verimsizlik
  • 45. Stephen Hawking, üniversite yıllarında hangi kuruluşla ilişkiliydi?
A) Din karşıtı bilim insanları topluluğu.
B) Oxford Üniversitesi'nin hümanist grubunu.
C) Oxford Üniversitesi'ndeki bir dini topluluk.
D) Tanrı'nın varlığını savunan bir grup.
  • 46. Stephen Hawking, 2016 Britanya Gurur Ödülleri'nde hangi ödülü almıştır?
A) En İyi Bilim İnsanı Ödülü
B) Yılın Yenilikçisi Ödülü
C) Yaşam Boyu Başarı Ödülü
D) Yılın Bilim İletişimcisi Ödülü
  • 47. Stephen Hawking ile ilgili bir e-postada adı geçen Ghislaine Maxwell kimdir?
A) Bir müzisyen
B) İngiliz vatandaşı, çocuklara yönelik cinsel istismarda bulunan bir suçlu
C) Bir astronot
D) Bir fizikçi
  • 48. Stephen Hawking'in, felsefi sorunlara cevap olabileceğini düşündüğü şey neydi?
A) Tarihi analiz ve yorum.
B) Dini öğretiler ve doktrinler.
C) Bilim, özellikle yeni bilimsel teoriler.
D) Geleneksel felsefi yöntemler.
  • 49. Stephen Hawking ve hangi işbirliği ortağı, dik olmayan sınırlara sahip yerçekimi Hamiltoniyeni üzerinde çalıştı?
A) C. J. Hunter
B) Roger Penrose
C) Thomas Hertog
D) J. B. Hartle
  • 50. Profesör Stephen Hawking Burs Programı'nın temel odak noktalarından biri nedir?
A) Tarihi araştırmalar
B) Edebi başarılar
C) Genç nesilleri etkileyen faktörler
D) Siyasi katkılar
  • 51. Higgs bozonu ne zaman keşfedildi ve bu, Hawking'in tahminini doğruladı mı?
A) Haziran 2008
B) Aralık 2015
C) Temmuz 2012
D) Mart 2010
  • 52. Stephen Hawking, kuantum yerçekimi üzerine yaptığı çalışmaları etkileyen, 1973 yılında hangi kurumu ziyaret etmiştir?
A) Moskova
B) Oxford Üniversitesi
C) Cambridge Üniversitesi
D) Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü
  • 53. Hangi sitcom dizisinde Stephen Hawking 2013 yılında konuk oyuncu olarak yer almıştır?
A) Futurama
B) The Simpsons
C) South Park
D) Family Guy
  • 54. Euclid kuantum yerçekimi üzerine Hawking ile birlikte bir kitap düzenleyen kişi kimdir?
A) Kip Thorne
B) Thomas Hertog
C) John Preskill
D) Gary Gibbons
  • 55. Parçacık fiziği ile ilgili hangi belgesel film, bilim iletişimi alanındaki Stephen Hawking Madalyası'nı kazandı?
A) Her Şeyin Teorisi
B) Horizon: Hawking Paradoksu
C) Particle Fever (2013)
D) Stephen Hawking'in Evreni
  • 56. Hawking Binası, Bilim ve İnovasyon Parkı'nın bir parçası olarak ne zaman halka açıldı?
A) Haziran 2018
B) Mayıs 2021
C) Mart 2019
D) Ekim 2024
  • 57. Hawking'in iletişim kurmasına yardımcı olan 'Equalizer' adlı bilgisayar programını kim geliştirdi?
A) Walter Woltosz
B) Don Page
C) Elaine Mason
D) Bernard Carr
  • 58. Stephen Hawking'e göre, uzaylılarla iletişimin neden kaçınılması gerektiği?
A) Uzaylılar, Dünya'nın kaynaklarını yağmalayabilir.
B) İletişim, kültürel yanlış anlamalara yol açabilir.
C) Uzaylılar doğası gereği düşmanca olabilir.
D) Uzaylılar, hastalıklar getirebilir.
  • 59. Stephen Hawking Bilim İletişimi Ödülü'nü ilk kez kim aldı?
A) Besteci Hans Zimmer
B) Belgesel: Particle Fever
C) Brian May
D) Fizikçi Jim Al-Khalili
  • 60. Stephen Hawking, Londra İmparatorluk Koleji'nden fahri doktora hangi yıl aldı?
A) 2009
B) 2017
C) 2013
D) 2015
  • 61. Stephen Hawking, hayatı boyunca hangi siyasi partiyi desteklemiştir?
A) Yeşiller Partisi
B) İşçi Partisi
C) Liberal Demokratlar
D) Muhafazakar Parti
  • 62. 1997 yılında, Stephen Hawking, kara delik bilgi paradoksu konusundaki bir iddia üzerine, kiminle bir anlaşmaya vardı?
A) Gary Gibbons
B) Kip Thorne
C) Thomas Hertog
D) John Preskill
  • 63. Stephen Hawking, engelli bireyler için bir rol model olma özelliğini hangi on yılda benimsemeye başladı?
A) 2000'ler
B) 1990'lar
C) 2010'lar
D) 1980'ler
  • 64. Stephen Hawking'in bir konuşması hangi ay ve yılda uzaya iletildi?
A) Mart 2019
B) Haziran 2018
C) Kasım 2018
D) Mayıs 2021
  • 65. Stephen Hawking'e uzaya ücretsiz bir uçuş teklifini kim yaptı?
A) Elon Musk
B) Richard Branson
C) Bill Gates
D) Jeff Bezos
  • 66. Starmus III Festival'inden alınan dersleri içeren kitabın adı nedir?
A) Zamanın Kısa Bir Tarihi
B) Evren Bir Fıstık Kabuğunda
C) Kara Delikler ve Bebek Evrenler
D) Ufkun Ötesinde
  • 67. Stephen Hawking, 'Genel görelilikte kara delikler' konulu makalesini hangi yıl yayınlamıştır?
A) 1974
B) 1972
C) 1983
D) 2005
  • 68. Stephen Hawking'in 2015 yılında, dış yaşamı araştırmak amacıyla başlattığı girişim hangisiydi?
A) UFO Keşif Misyonu
B) Evrensel Arama Projesi
C) Breakthrough Girişimleri
D) Dış Yaşam Girişimi
  • 69. Stephen Hawking'ı anmak amacıyla özel bir 50p madalyonunu basan kuruluş hangisidir?
A) İngiltere Merkez Bankası (The Bank of England)
B) Kraliyet Madalyonlama Müessesesi (The Royal Mint)
C) Avrupa Merkez Bankası (The European Central Bank)
D) Amerika Birleşik Devletleri Madalyonlama Müessesesi (The U.S. Mint)
  • 70. Stephen Hawking, gezegen çapında bir felaket durumunda insanlığın yok olmasını engelleyebilecek neler olabileceğine dair ne düşünüyordu?
A) Nükleer sığınaklar oluşturmak
B) Yeraltı şehirleri inşa etmek
C) Ekstra gezegenleri kolonileştirmek
D) Genetik olarak modifiye edilmiş insanlar yaratmak
  • 71. Stephen Hawking, 1992 yılında hangi radyo programında yer almıştır?
A) Desert Island Discs
B) BBC Radio 4
C) StarTalk
D) The Science Hour
  • 72. Stephen Hawking'ın ses sentezleyicisinin başlangıçta kullandığı aksan hangisiydi?
A) İngiliz aksanı
B) Kanada aksanı
C) Avustralya aksanı
D) Amerikan aksanı
  • 73. 2016 yılında Stephen Hawking'e adanmış olan festival hangisiydi?
A) Hawking Bilim Festivali
B) Bilim Şöleni 2016
C) Kuantum Fiziği Sempozyumu
D) Starmus III Festivali
  • 74. Stephen Hawking'in hangi çocuk kitabı 2009 yılında yayınlandı?
A) George ve Mavi Ay
B) George ve Büyük Patlama
C) George ve Kırılmaz Şifre
D) George'un Kozmik Hazine Avı
  • 75. Stephen Hawking, Hartle–Hawking durumu teorisini ortaya koymak için kimlerle işbirliği yaptı?
A) Kip Thorne
B) Jim Hartle
C) Brandon Carter
D) Leonard Susskind
  • 76. Stephen Hawking'ın Caltech'teki görev süresi boyunca Hawking ailesiyle kimler birlikte yaşadı?
A) Elaine Mason
B) Don Page
C) Bernard Carr
D) Jonathan Hellyer Jones
  • 77. Stephen Hawking, Lucasian Profesörü olarak yaptığı açılış konuşmasında hangi teoriyi öne sürdü?
A) Kuantum yerçekimi
B) N = 8 süper yerçekimi
C) Evrenin erken dönemindeki hızlı genişleme (kozmolojik enflasyon)
D) Hartle-Hawking durumu
  • 78. Stephen Hawking, insanlığın sürdürülebilirliği hakkında internet üzerinden hangi yılda bir soru sormuştur?
A) 2010
B) 2006
C) 1998
D) 2025
  • 79. Stephen Hawking, hangi parçacığın bulunamayacağını iddia etmişti?
A) Nötrinolar
B) Higgs bozonu
C) Yerçekimi kuantları
D) WIMP'ler
  • 80. Stephen Hawking'in Leonard Mlodinow ile birlikte yazdığı ve 'Büyük Tasarım' kavramını ele alan kitabı hangisidir?
A) Tanrı Sayıları Yarattı
B) Büyük Tasarım
C) Zamanın Kısa Bir Tarihi
D) Kısa Bir Yaşam Öyküsü
  • 81. Stephen Hawking, 2000 yılında hangi ABD başkan adayı için bir video mesajı kaydetti?
A) Bill Clinton
B) George W. Bush
C) John McCain
D) Al Gore
  • 82. Stephen Hawking'in ikinci eşinin adı neydi?
A) Jonathan Hellyer Jones
B) Jane Wilde
C) Elaine Mason
D) Lucy Hawking
  • 83. Stephen Hawking, Royal Society'nin (FRS) üyeliğine hangi yıl seçildi?
A) 1992
B) 1974
C) 2006
D) 1984
  • 84. Stephen Hawking, 1990'ların sonlarında hangi ödülü reddetti?
A) Sıra (Şövalyelik)
B) Nobel Ödülü
C) Başkanlık Özgürlük Madalyası
D) Copley Madalyası
  • 85. 1993 yılında Stephen Hawking'in synthesizer sesiyle kaydedilen Pink Floyd şarkısının adı neydi?
A) Comfortably Numb
B) Wish You Were Here
C) Another Brick in the Wall
D) Keep Talking
  • 86. Stephen Hawking, insanlığın geleceğini etkileyen en önemli faktör olarak neyi değerlendirdi?
A) Genetik mühendisliği
B) Uzay araştırmaları
C) Yenilenebilir enerji
D) Süper zeki yapay zeka (AI)
  • 87. Aşağıdaki tehlikelerden hangisini Stephen Hawking, Dünya'daki yaşam için bir risk olarak belirtmemiştir?
A) Nükleer savaş
B) Uzaylıların işgali
C) Genetik olarak mühendislenmiş virüs
D) Küresel ısınma
  • 88. Stephen Hawking'in ağırlıksızlığı deneyimlemesini sağlayan uçuşu hangi şirket işletmiştir?
A) Zero-G Corp
B) Virgin Galactic
C) Blue Origin
D) SpaceX
  • 89. Stephen Hawking'in Cambridge'deki Corpus Christi Koleji'nde tanıtılan mekanik saatin adı nedir?
A) Timekeeper
B) Chronophage
C) Tempus Fugit
D) Horologium
  • 90. Stephen Hawking, ağırlıksızlığı deneyimlemek için özel olarak modifiye edilmiş bir Boeing 727-200 uçağıyla ne zaman uçtu?
A) 15 Ağustos 2012
B) 14 Mart 2018
C) 26 Nisan 2007
D) 1 Ocak 2006
  • 91. Stephen Hawking, 1981 yılında bir kara deliğin içindeki bilgi hakkında ne önermiştir?
A) Bilgi, olay ufkununda saklanır.
B) Bir kara delik buharlaştığında, bilgi geri alınamaz bir şekilde kaybolur.
C) Bilgi, Hawking radyasyonu olarak dönüştürülür.
D) Bilgi, buharlaşma işleminden sonra geri alınabilir.
Şununla oluşturuldu: That Quiz — matematik test uygulamalarının bir tıklama ötede olduğu yer.