Teknik çizim - Test
Teknik çizim
  • 1. Teknik resim, taslak hazırlama olarak da bilinir, bir şeyin nasıl tasarlandığını veya inşa edildiğini anlatan ayrıntılı, hassas ve ölçekli çizimler oluşturma disiplinidir. Bu çizimler, karmaşık nesnelerin, yapıların ve sistemlerin görsel temsillerini sağladıkları için mühendislik, mimarlık, imalat ve inşaat gibi alanlarda çok önemlidir. Teknik çizimlerde boyut, şekil, malzeme ve montaj talimatları hakkında önemli bilgileri iletmek için standartlaştırılmış semboller, çizgi stilleri ve boyutlar kullanılır. Teknik çizimlerin doğruluğu ve netliği, projelerin doğru bir şekilde uygulanmasını ve amaçlanan özellikleri karşılamasını sağlamak için çok önemlidir.

    Teknik çizimin amacı nedir?
A) Estetik amaçlar için sanat yaratmak.
B) Kişisel yaratıcılığı sergilemek için.
C) Tasarım ve mühendislik bilgilerini iletmek.
D) Karmaşık desenlerle izleyicileri eğlendirmek.
  • 2. Teknik çizimde 'CAD' terimi ne anlama gelir?
A) Eleştirel Sanatsal Çizim.
B) Bilgisayar Destekli Tasarım.
C) Yaratıcı Mimarlık Belgesi.
D) İnşaat Analiz Diyagramı.
  • 3. Teknik resimde 'BOM' terimi ne anlama gelir?
A) Tükenmez Anahat İşaretleyici.
B) Temel Anahat Modeli.
C) Malzeme listesi.
D) Blueprint Kaplama Yöntemi.
  • 4. Teknik çizimlerde gizli özellikleri göstermek için tipik olarak hangi çizgi türü kullanılır?
A) Kalın çizgi.
B) Dalgalı çizgi.
C) Düz çizgi.
D) Kesikli çizgi.
  • 5. Teknik çizimlerde ölçülendirmenin amacı nedir?
A) Çizime görsel ilgi katmak için.
B) Ölçümleri sağlamak ve nihai ürünün uygun uyumunu ve işlevini sağlamak.
C) Hassas renk gradyanları oluşturmak için.
D) Karmaşık kalıpları tanıtmak için.
  • 6. Teknik çizimlerde bir nesnenin dış hatlarını veya görünür kenarlarını tanımlamak için hangi çizgi türü kullanılır?
A) Gizli hat.
B) Nesne hattı.
C) Orta çizgi.
D) İnşaat hattı.
  • 7. Teknik çizimlerde ölçek kullanmanın amacı nedir?
A) Büyük nesneleri daha küçük kağıt parçaları üzerinde doğru bir şekilde temsil etmek.
B) İzleyicilerin kafasını karmaşık detaylarla karıştırmak.
C) Çizimlerin daha simetrik görünmesini sağlamak için.
D) Tasarıma sanatsal bir hava katmak için.
  • 8. Teknik resimde şablon kullanmanın amacı nedir?
A) Rastgele desenleri tanıtmak için.
B) Soyut tasarımlar oluşturmak.
C) Tutarlı ve doğru şekiller ve semboller sağlamak.
D) Çizimlere dekoratif unsurlar eklemek için.
  • 9. Teknik resimde başlık bloğu kullanmanın amacı nedir?
A) Çizim hakkında başlık, ölçek ve tarih gibi bilgiler sağlamak için.
B) Farklı renk kombinasyonlarını test etmek için.
C) Tasarıma karmaşıklık katmak için.
D) Kişisel sanatsal tarzınızı sergilemek için.
  • 10. Teknik resimde ölçü çizgileri ve uzatma çizgilerinin kullanım amacı nedir?
A) Belirli renk öğelerini vurgulamak için.
B) Karmaşık desenler oluşturmak için.
C) Bir nesne üzerindeki özelliklerin boyutunu ve yerini belirtmek için.
D) Gölgelendirme efektleri eklemek için.
  • 11. Hangi CAD sisteminde, ortografik görüntüler oluşturulurken hata yapma olasılığı bulunmamaktadır?
A) 3 boyutlu CAD sistemleri
B) 2 boyutlu CAD sistemleri
C) Raster grafik yazılımları
D) Vektör grafik yazılımları
  • 12. Teknik çizimler hazırlayan kişiye ne denir?
A) Çizim teknisyeni
B) Tasarımcı
C) Mühendis
D) Sanatçı
  • 13. Hangi uluslararası standart, teknik çizimle ilgili birçok ilkeyi tanımlamaktadır?
A) NIST SP800-53
B) ANSI Z535
C) IEEE 802.11
D) ISO 128
  • 14. Teknik resimlerdeki desenler başka hangi isimlerle de bilinir?
A) Geliştirilmiş görünümler.
B) Parçaların ayrıntılı gösterimi.
C) Yardımcı görünümler.
D) Montaj çizimleri.
  • 15. İki boyutlu teknik çizimlerde hangi tür izdüşüm kullanılır?
A) Eğik izdüşüm.
B) İzometrik izdüşüm.
C) Perspektif izdüşüm.
D) Düzlemsel izdüşüm.
  • 16. Elle yapılan çizimlerde paralel çizgiler çizmek için hangi araç kullanılır?
A) Cetvel
B) Eğri çizer
C) Pusula
D) Fransız eğrisi
  • 17. Genellikle çizim hazırlama görevi kimler tarafından yapılır?
A) Proje yöneticileri.
B) Yazılım geliştiricileri.
C) Sanatçılar.
D) Uzman çizimciler veya tasarımcılar.
  • 18. Hangi CAD sistemi, iki boyutlu bir CAD yazılımı örneği olarak belirtilmiştir?
A) Autodesk Inventor
B) KeyCreator
C) AutoCAD
D) SolidWorks
  • 19. Teknik çizimler, sanatsal çizimlerden nasıl farklıdır?
A) Sanatsal çizimlerde standart semboller kullanılır.
B) Her iki tür çizimin de birden fazla yorumlanma şekli olabilir.
C) Teknik çizimlerin tek bir amaçla oluşturulmuş belirli bir anlamı vardır.
D) Teknik çizimler, kişisel yorumlamaya tabi olabilir.
  • 20. Bazen yanlışlıkla şu şekilde adlandırılan mekanik çizim cihazı nedir?
A) Pentagraf
B) T-Cetvel
C) Pusula
D) Fransız eğrisi
  • 21. Resmi yazılım modellemesi için en sık hangi programlama dili kullanılır?
A) Birleşik Modelleme Dili (UML).
B) Aşamalı Stil Sayfaları (CSS).
C) Hipermetin İşaretleme Dili (HTML).
D) JavaScript.
  • 22. 2D CAD sistemini, doğrudan kağıda yapılan teknik çizimlere göre kullanmanın temel avantajı nedir?
A) Üç boyutlu modeller üretilebilir.
B) Karmaşık geometriler oluşturulabilir.
C) Değişiklikler yapmak daha kolaydır.
D) Tasarım hesaplamaları otomatikleştirilebilir.
  • 23. Hangi çizim türü malzemeler, yüzeyler ve üretim süreçleri hakkında bilgi verir?
A) İzometrik çizim.
B) Detay çizimi.
C) Patlatılmış görünüm çizimi.
D) Ortografik projeksiyon.
  • 24. Mimari planlar genellikle hangi yükseklikten incelenir?
A) Göz hizasında
B) Zemin yüzeyinden üç fit yukarıda
C) Tavan seviyesinde
D) Zemin seviyesinde
  • 25. Mühendislik çizimleri genellikle hangi konuları ele alır?
A) Mimari tasarımlar
B) Biyolojik modeller
C) Sanatsal eskizler
D) Mekanik mühendislik ürünleri
  • 26. Mimarlıkta, çizimlerin tam kesit görünümünü ifade etmek için sıklıkla hangi terim kullanılır?
A) Cephe Görünümü
B) Plan
C) Kesit
D) Detay
Şununla oluşturuldu: That Quiz — diğer konu alanlarındaki kaynaklarla birlikte matematik testi üretim sitesi.