- 1. I have 10 blue pens and 80 red pens, what is the ratio of red to blue pens? (simplify answer)
A) 8:1 B) 10:80 C) 1:8 D) 80:10
- 2. Karen picked 8 tomatoes from her 12 tomato plants, what is the ratio of plants to picked tomatoes? (simplify answer)
A) 12:8 B) 2:3 C) 8:12 D) 3:2
- 3. There are 16 girls and 12 boys in the class, what is the ratio of boys to total kids? (simplify ratios)
A) 7:3 B) 3:7 C) 3:4 D) 4:3
- 4. A fruit basket has 10 apples and 8 oranges in it. What is the ratio of apples to total fruit? (simplify answer)
A) 10:18 B) 9:5 C) 10:8 D) 5:9 E) 5:4
- 5. I run 6 mph and I run for 2 hours, how many miles did I run?
A) 18 B) 6 C) 12 D) 14 E) 24
- 6. I buy 24 cans of coke for $13.44, How much did each can of coke cost?
A) 322.56 B) not enough information C) .56 D) .58 E) .62
- 7. How long will it take Mike to bike 32 miles if he can bike at 8 mph?
A) 12 B) 6 C) 2 D) 8 E) 4
- 8. Sally drives 2 hours to the train station at a rate of 50 mph, and then rides the train for 3 hours. The train goes 65 mph. How many total miles did she travel?
A) 115 B) 395 C) 230 D) 295 E) 335
- 9. Sam types 600 words in 8 min, how many words can he type in 1 minute?
A) 75 B) 95 C) 50 D) 608 E) 115
- 10. I drive from Raleigh to Wilmington in 2 hrs. It is 120 miles away. How fast did I drive, on average?
A) 62 mph B) 70 mph C) 55 mph D) 60 mph E) 65 mph
- 11. I pay $450 for 25 tools. What is the unit rate for each tool?
A) 18 B) 22 C) 20 D) 14 E) 25
- 12. Ratios are a _________ of two things
A) multiply B) divide C) difference D) comparison E) plural
- 13. Joe has some apples and oranges. The ratio of apples to oranges is 3:1. If he has 9 oranges, then how many apples does he have?
A) 27 B) 15 C) 12 D) 9 E) 3
- 16. What is the answer to your Thursday night homework to question number 5?
A) 56 hours B) 8 hours C) 7 hours D) 343 hours
- 17. What is the unit rate for each hot dog for Hot Dog Hut in problem number 8?
A) $1 per hot dog B) $2 per hot dog C) $.50 per hot dog D) $1.50 per hot dog
A) 3yx/2 B) 3/2y C) 3y/2 D) 3x/2
A) 5/4xy B) 1/4x C) 1/4xy D) 1/4x2y
A) 3x+7 B) 15x C) 3x+12 D) 3x+4
- 24. There are 84 people in a room. Each person has $2.23. how much total money is there?
A) $85.22 B) $14.64 C) $18.73 D) $187.32
|