Metric vs Imperial: which weight unit should I use?
  • 1. A table weighs about 60 kilograms, around how many pounds does it weigh?
A) 60,000
B) 27
C) 13
D) 130
  • 2. Emily's niece weighs about 14,000 grams, how many kilograms does she weigh?
A) 1.4
B) 14,000
C) 0.014
D) 14
  • 3. An average turkey weighs about 9 pounds, around how many kg is this weight? Remember, 1 kg = 2.2 lb.
A) 0.9
B) 20
C) 4
D) 144
  • 4. A large bottle of pop weighs 2 kg. How many pounds does it weigh? Remember, 1 kg = 2.2 lb.
A) 0.9
B) 4.4
C) 2,000
D) You can't weigh liquid, silly!
  • 5. If you were going to weigh one single strawberry, which of the following units would you use?
A) mg
B) pounds
C) grams
D) kilograms
  • 6. If you were going to weigh a cat, which of the following is the best unit to use?
A) grams
B) tons
C) ounces
D) kilograms
  • 7. To weigh an large passenger airplane, which of the following units would be the best to use?
A) mg
B) gram
C) kg
D) tonne
  • 8. If you wanted to weigh a bear, which unit would you use?
A) oz
B) mg
C) g
D) kg
  • 9. Which of the following is the closest to the actual mass of a pencil?
A) 10 kg
B) 10 lb
C) 10 mg
D) 10 g
  • 10. The closest weight for a bottle of water is?
A) 5,000 g
B) 500 g
C) 50 g
D) 5 g
  • 11. Jonny takes Vitamin C every morning. The Vitamin C in ONE pill is measured in
A) mg
B) oz
C) g
D) lb
  • 12. Jayson lifted 108 lb. Andrea lifted 53 kg. Choose the correct statement. Remember, 1 kg = 2.2 lb.
A) Jayson lifted 49 kg
B) Andrea lifted 106 lb.
C) Jayson lifted more than Andrea.
D) Andrea lifted 24 lb.
  • 13. At a store, mozzarella cheese is on sale for $26/kg OR $12/lb. Which statement is correct? Remember, 1 kg = 2.2 lb.
A) The kg converts to $57/lb.
B) Buying in lbs is cheaper.
C) Buying in kg is cheaper.
D) The cheese costs the same in either unit.
  • 14. One case of water bottles weighs 12.5 kg. How many pounds do TWO cases weigh? Remember, 1 kg = 2.2 lb.
A) 11.4 lb
B) 27.5 lb
C) 22.8 lb
D) 55 lb
Students who took this test also took :

Created with That Quiz — where a math practice test is always one click away.