ratio and proportion quiz feb 19
  • 1. If Mr. DeSalvo traveled 360 miles and used 12 gallons of gas. What is the unit rate of miles per gallon?
A) .0333 mi/gal
B) I don't know, you never taught us unit rate
C) 372 mi/gal
D) 30 miles/gal
E) 4320 mi/gal
  • 2. You can type 160 words in two minutes. At this rate, how many words can you type in 12 minutes.
A) 1920
B) not enough information
C) 13
D) 172
E) 960
  • 3. There are 14 boys and 12 girls in class. What is the ratio of boys to girls?
A) 14 to 26
B) 14 to 12
C) 14:12
D) I don't know what a ratio is
E) 12 to 14
  • 4. Solve for x. x/12 = 7/ 16
A) 27.4
B) 6
C) .19
D) 9.33
E) 5.25
  • 5. A karate studio offers a 6 week session for $175. How much would you expect to pay for a 9 week session?
A) 229
B) 29.16
C) 262.5
D) 117
E) 200
  • 6. There are 7 apples, 4 bananas, and 9 oranges in a basket. What is the ratio of bananas to all fruit?
A) 20 to 4
B) 4:20
C) 4 to 9
D) 4 to 7
E) 7 to 20
  • 7. solve for x: 3x/8 = 6/14
A) .854
B) 28
C) .875
D) 1.14
E) 2.8
  • 8. When you multiply the diagonals of 2 ratios equal to each other and solving for x you use the __________
A) cross sum
B) criss cross
C) cross product
D) krissy Kross
E) cross divide
  • 9. distribute: 4(x+3w+5y)
A) 4x+12w+20y
B) 36xwy
C) 4x+12w+5y
D) 16xw+20y
E) 4x+12w+5y
  • 10. Are the following ratios proportional? 1/4=2/8
A) no, because 4 does not equal 8
B) no, because 1 does not equal 2
C) yes, because if you do the cross product you get 8=8 which means it is proportional
D) not sure so I will put this even though this answer is wrong
E) yes, because there is no x
  • 11. Theo wants to use a cookie recipe that makes 36 cookies but he wants to reduce the number of cookies to 24. If the recipe specifies using 2 cups of sugar, how much sugar should he use?
A) 1.5
B) 1
C) 1.33
D) 2
E) 2.33
  • 12. In order to determine her pulse rate, June's nurse counted 18 beats in her pulse in 15 seconds. At this rate, how many beats would she have in 60 seconds?
A) .833
B) 72
C) 36
D) 73
E) 71
  • 13. Mary is preparing for her college entrance exams. In a practice test, she answered 12 problems in 30 minutes. At this rate, how many questions can she expect to answer in 150 minutes?
A) 120
B) 40
C) 80
D) 60
E) 20
  • 14. Saturn is 125, 000 km in diameter. Suppose I want to do a scale drawing and I will use 1cm scale/100,000 km, then how much would my scale diameter be?
A) 1.25 cm
B) 125 cm
C) 12.5 cm
D) don't have enough information to solve this
E) .125 cm
  • 15. Ed earned $112 for 8 hours of work. At this rate, how much will he earn for 40 hours of work?
A) 550
B) 580
C) 560
D) 540
E) 570
  • 16. An architect built a model of a 220-foot tall building he is designing. The model is 25 inches tall and 10 inches wide. How wide is the actual building?
A) 89 ft
B) 86 ft
C) 90 ft
D) 87 ft
E) 88 ft
  • 17. Two ratios that are equivalent are called _______
A) proportional
B) ratiooos
C) cool
D) there is no name
E) not equal
  • 18. Jack can travel 50 miles in 8 hours when he runs. What is the unit rate
A) 6.25
B) 42
C) .16
D) 5.8
E) 58
  • 19. 6 pounds of flour cost $30, how much is the cost of one pound?
A) 5
B) 8
C) 24
D) 6
E) 36
  • 20. A student is assigned 5 homeworks. Suppose this student completes 3 of them and gets 100 on these 3, but this student does not do 2 of them and gets a 0 on these 2. What is this student's hw average?
A) 60, oh well, i'm still passing
B) 80
C) 70 (because I have had teachers not count hw and I am use to just passing without doing much)
D) 60, this is why all hw needs to be done
E) 90 because all hw does not really count
  • 21. Which divider do you put the cross product go in to?
A) 3
B) 5
C) 4
D) 1
E) 2
Students who took this test also took :

Created with That Quiz — where a math practice test is always one click away.