Problem Solving Techniques
  • 1. Your mother went to the Pizza Palace with $20.00 to buy a pepperoni pizza. The pizza cost $9.87. How much money did she have left?
A) addition
B) subtraction
C) multiplication
D) division
  • 2. Your best friend has a bag with 203 marbles. You have 164 marbles in your backpack. How many marbles do you and your friend have altogether?
A) subtraction
B) addition
C) division
D) multiplication
  • 3. You have a bag with 25 candies in it. Sarah has a jumbo bag with 4 times as many candies in it. How many candies does Sarah have?
A) multiplication
B) addition
C) division
D) subtraction
  • 4. You have 30 dimes in your piggy bank. How many dollar bills could you get for those 30 dimes?
A) subtraction
B) division
C) addition
D) multiplication
  • 5. A baseball mitt costs $18.89. You saved $9.40. How much more money do you need to buy the mitt?
A) division
B) addition
C) subtraction
D) multiplication
  • 6. Every 4th grader at Pashley has 5 textbooks in his or her desk. There are 109 children in the 4th grade. How many textbooks are there altogether?
A) multiplication
B) addition
C) subtraction
D) division
  • 7. The Pashley cafeteria served 6 chocolate cookies to every student who bought lunch on Friday. There were 345 students who bought lunch. How many cookies did the cafeteria serve?
A) multiplication
B) division
C) subtraction
D) addition
  • 8. You can buy one school supply kit at Pashley for $7.89. A larger school supply kit costs $15.00. How much more does the larger kit cost?
A) division
B) multiplication
C) addition
D) subtraction
  • 9. There are 89 students in the 6th grade, 136 students in the 5th grade, and 109 students in the 4th grade and 156 students in the 3rd grade. How many students are there in all four grades?
A) subtraction
B) addition
C) multiplication
D) division
  • 10. School lasts 6 hours every day at Pashley School. An hour has 60 minutes. How many minutes do students attend school each day?
A) addition
B) multiplication
C) division
D) subtraction
  • 11. It costs $0.25 to buy one pencil imprinted with your school logo and colors. How much will it cost you to buy 15 of these pencils?
A) multiplication
B) addition
C) division
D) subtraction
  • 12. Your soccer coach bought three pizzas for the team. The cheese pizza cost $6.98, the pepperoni pizza cost $9.97, and the veggie pizza cost $11.98. How much did the coach pay for all three pizzas?
A) division
B) multiplication
C) addition
D) subtraction
  • 13. Your best friend has $23.67 in a secret hiding place. You have $9.76 hidden in your socks. How much more money does your friend have?
A) division
B) addition
C) subtraction
D) multiplication
  • 14. One of your classmates decided to bring doughnuts filled with whipped cream for a birthday treat. Each whipped cream doughnut cost $1.95. How much did it cost his mother to buy 30 of these doughnuts?
A) division
B) addition
C) multiplication
D) subtraction
  • 15. Your teacher found an unclaimed bag of 200 baseball cards. He decided to split them evenly among 10 of his students who collected the cards. How many cards did each student receive?
A) subtraction
B) multiplication
C) addition
D) division
  • 16. You decide to buy a Super Size Hamburger Combo at the Burger Princess for $5.95. How much change would you receive from $10.00?
A) division
B) multiplication
C) subtraction
D) addition
  • 17. Ronnie spent $6.98 at Burger Princess and Willie spent $9.85. Elaine spent $4.95 and Marie spent $11.78. How much did they spend altogether?
A) division
B) multiplication
C) subtraction
D) addition
  • 18. When your mother went to Burger Princess, she had $45.00 in her wallet. She spent $27.85. How much money did she have left?
A) division
B) addition
C) subtraction
D) multiplication
  • 19. You bought a burger for $2.98, a chicken sandwich for $4.59, an order of fries for $1.29, and a soda for $1.89. What was your total bill?
A) multiplication
B) addition
C) division
D) subtraction
  • 20. A milk shake costs $2.69 at the Burger Princess and $3.75 at Mr. MacBurgers. How much more does it cost at Mr. MacBurgers?
A) addition
B) division
C) multiplication
D) subtraction
  • 21. Your best friend has a collection of 34 comic books. Your neighbor has a collection with 9 times as many comic books. How many comic books does your neighbor have?
A) division
B) multiplication
C) subtraction
D) addition
  • 22. Your teacher told 10 students they could share a bag of candy corn evenly among themselves. There were 440 candies in the bag. How many candies did each student receive?
A) division
B) subtraction
C) addition
D) multiplication
  • 23. Your good friend has a collection 345 baseball cards. Your coach has 20 times as many baseball cards. How many cards does your coach have?
A) addition
B) division
C) subtraction
D) multiplication
  • 24. What is the product 43 and 30?
A) addition
B) subtraction
C) division
D) multiplication
  • 25. Willy has $11.29 in his piggy bank. Wally has 20 times more money in his piggy bank. How much money does Wally have?
A) division
B) multiplication
C) addition
D) subtraction
  • 26. You spent $34.95 on a pair of Super Cool Tennis Shoes at the sports store. The price for the same pair at a department store is $45.00. How much money did you save?
A) multiplication
B) subtraction
C) addition
D) division
  • 27. A pair of Ultra Cool Shades cost you $49.89 at the sports store. Your friend paid $53.65 for the same style at Slick Sal’s sidewalk sale. How much more did your friend pay for his shades?
A) multiplication
B) addition
C) division
D) subtraction
  • 28. What is the difference between 1,129 and 235?
A) subtraction
B) division
C) addition
D) multiplication
  • 29. Your stamp collection has 213 stamps. Your neighbor has a collection of 3,879 stamps. How many fewer stamps do you have?
A) subtraction
B) addition
C) division
D) multiplication
  • 30. Your teacher purchased a world map which cost $25.67, an atlas which cost $5.45, and a globe which cost $55.98. What is the total cost?
A) subtraction
B) addition
C) division
D) multiplication
  • 31. What is the sum of 3,546 and 4,243?
A) subtraction
B) multiplication
C) division
D) addition
  • 32. Sara’s grandmother is 87 years old. Sara is 9 years old. How much older is Sara’s grandmother?
A) subtraction
B) multiplication
C) addition
D) division
  • 33. Henry had a huge bag with 185 pieces of blue bubble gum, which he doesn’t like. He let 5 of his friends share the gum evenly. How many pieces of gum did each friend receive?
A) subtraction
B) division
C) multiplication
D) addition
  • 34. A striped skunk is 800 millimeters long from the tip of its nose to the tip of its tail. The tail is 385 millimeters long. How long is the body without the tail?
A) multiplication
B) division
C) subtraction
D) addition
  • 35. A male weasel is 550 millimeters long from nose to tail. A female weasel is 279 millimeters long from nose to tail. How much longer is the male weasel?
A) subtraction
B) division
C) addition
D) multiplication
  • 36. One polar bear is 3,349 millimeters long. A second polar bear is 2,138 millimeters long. How long would they stretch if they stood nose to nose?
A) subtraction
B) multiplication
C) addition
D) division
  • 37. A male bobcat is 1,249 millimeters long. A deer mouse is 222 millimeters long. How much longer is the bobcat?
A) subtraction
B) division
C) multiplication
D) addition
  • 38. One gray squirrel is 593 millimeters long. A second squirrel is 495 millimeters long. A third gray squirrel is 554 millimeters long. How long would the squirrels stretch if they stood nose to tail in line?
A) multiplication
B) subtraction
C) addition
D) division
  • 39. Two skunks are standing nose to tail in a line that is 1,311 millimeters long. One skunk is 543 millimeters long. How long is the other skunk?
A) division
B) subtraction
C) multiplication
D) addition
  • 40. Sam Crawford was the National League home run leader in 1901 with 16 home runs. Mark McGwire won the 1998 title with 70 homers. How many more home runs did McGwire have?
A) multiplication
B) subtraction
C) division
D) addition
  • 41. In three years Mark McGwire hit 70, 58, and 52 home runs. What is the total?
A) division
B) subtraction
C) multiplication
D) addition
  • 42. In his career Hank Aaron had 2,297 runs batted in (RBIs). Cal Ripkin Jr. had 1,514 RBIs through the 1998 season. How many more RBIs did Aaron have?
A) subtraction
B) division
C) addition
D) multiplication
  • 43. At the end of the 1998 season, Rickey Henderson had 1,297 stolen bases in his career and Tim Raines had 803 stolen bases. How many stolen bases did they have altogether?
A) multiplication
B) subtraction
C) division
D) addition
  • 44. In 1973 Nolan Ryan struck out 383 batters. In 1965, Sandy Koufax struck out 382 batters. What is the total?
A) multiplication
B) addition
C) subtraction
D) division
  • 45. Nolan Ryan had 5,714 career strikeouts. Steve Carlton had 4,136 career strikeouts. How many more strikeouts did Nolan Ryan have?
A) addition
B) subtraction
C) division
D) multiplication
  • 46. Hank and Tommy Aaron drove in 2,391 RBIs in their careers. Hank had 2,297 RBIs. How many more RBIs did his brother Tommy have?
A) addition
B) subtraction
C) multiplication
D) division
  • 47. Pete Rose had 4,256 hits in his career. Ty Cobb had 4,191 career hits. How many hits did Ty Cobb have?
A) division
B) subtraction
C) addition
D) multiplication
  • 48. Your best friend bought 9 buckets of Ultra Chewy Tooth Yankers. Each bucket contains 136 Tooth Yankers. How many Tooth Yankers did your friend buy?
A) division
B) subtraction
C) addition
D) multiplication
  • 49. Your mother bought 975 Chocolate Covered Peanut Bars. You eat 5 Chocolate Peanut Bars every week. How many weeks will the supply of the bars last?
A) subtraction
B) multiplication
C) addition
D) division
  • 50. Your teacher bought a barrel of 1,345 Hard Rock Candies to use as rewards. She used 419 candies one month. How many Hard Rock Candies does she have left?
A) subtraction
B) division
C) multiplication
D) addition
  • 51. Your principal bought 2,345 Lickem Lollipops, 987 Super Sour Suckers, and 1,008 Marshmallow Munchies for a school carnival. How many candies did the principal buy altogether?
A) multiplication
B) division
C) addition
D) subtraction
  • 52. Marshmallow Munchies come in a bag with 2,000 Munchies. A group of 5 girls decided to split them evenly. How many Marshmallow Munchies did each girl receive?
A) multiplication
B) addition
C) division
D) subtraction
  • 53. Your best friend was given 15 bags of Super Sour Suckers. Each bag had 95 suckers. How many Super Sour Suckers was your friend given?
A) addition
B) subtraction
C) division
D) multiplication
Students who took this test also took :

Created with That Quiz — the site for test creation and grading in math and other subjects.