Unit Rates
  • 1. $70 for 5 gallons
A) $14 per gallon
B) $15 per gallon
C) $350 per gallon
D) $0.07 per gallon
  • 2. 180 miles in 3 hours
A) 65 MPH
B) 0.17 MPH
C) 540 MPH
D) 60 MPH
  • 3. 200 yards in 5 minutes
A) 45 yds/min
B) 1,000 yds/min
C) 40 yds/min
D) 0.025 yds/min
  • 4. 330 miles in 6 hours
A) 50 MPH
B) 0.018 MPH
C) 1,980 MPH
D) 55 MPH
  • 5. 96 meters in 8 seconds
A) 896 m/s
B) 104 m/s
C) 10 m/s
D) 12 m/s
  • 6. $120 for 5 days of work
A) $22 per day
B) $20 per day
C) $34 per day
D) $24 per day
  • 7. 275 miles on 14 gallons
A) 19.6 miles per gallon
B) 20 miles per gallon
C) 19.6 gallons per mile
D) 18.1 miles per gallon
  • 8. 17 feet in 4 minutes
A) 5 fee per minute
B) 4.2 feet per minute
C) 4.3 feet per minute
D) 4 fee per minute
  • 9. 6 pounds for $19.49
A) $2.50 per pound
B) $4.49 per pound
C) $3.25 per pound
D) $3.75 per pound
  • 10. 180 inches in 19 seconds
A) 9.5 seconds per inch
B) 13.6 inches per second
C) 9.5 inches per second
D) 8.5 inches per second
  • 11. $58 for 5 tickets
A) $15.50 per ticket
B) $11.60 per ticket
C) $12.00 per ticket
D) $15.00 per ticket
  • 12. 176 new employees in 22 years
A) 8 years per new employee
B) 8 new employees per year
C) 16 years per new employee
D) 16 new employees per year
  • 13. 55 pages in 25 minutes
A) 3 minutes per page
B) 2.2 pages per minute
C) 2.2 minutes per page
D) 3 pages per minute
  • 14. 565 miles in 12 hours
A) 47.1 hours per mile
B) 50.1 miles per hour
C) 47.1 miles per hour
D) 47 miles per hour
  • 15. 180 words in 5 minutes
A) 40 words per minute
B) 36 words per minute
C) 16 words per minute
D) 150 words per minute
Created with That Quiz — the site for test creation and grading in math and other subjects.