ThatQuiz Test Library Take this test now
Ratios & unit rates
Contributed by: Waggoner
ratio is a comparison of two numbers.

Unit rate is a rate in which the denominator is 1.
ratio
Choose the BEST answer.
3 to 7
unit rate
ratio is a comparison of two numbers.

Unit rate is a rate in which the denominator is 1.
ratio
Choose the BEST answer.
$5 per person
unit rate
ratio is a comparison of two numbers.

Unit rate is a rate in which the denominator is 1.
Choose the BEST answer.
ratio
$25 per hour
unit rate
ratio is a comparison of two numbers.

Unit rate is a rate in which the denominator is 1.
ratio
Choose the BEST answer.
seventeen to ten
unit rate
ratio is a comparison of two numbers.

Unit rate is a rate in which the denominator is 1.
ratio
Choose the BEST answer.
$3.19 per gallon of gas
unit rate
ratio is a comparison of two numbers.

Unit rate is a rate in which the denominator is 1.
Choose the BEST answer.
ratio
18 : 5
unit rate
ratio is a comparison of two numbers.

Unit rate is a rate in which the denominator is 1.
Choose the BEST answer.
ratio
3
2
unit rate
ratio is a comparison of two numbers.


Unit rate is a rate in which the denominator is 1.
Choose the BEST answer.
ratio
2 doughnuts
1 dollar
unit rate
ratio is a comparison of two numbers.

Unit rate is a rate in which the denominator is 1.
Choose the BEST answer.
ratio
60 miles
1 hour
unit rate
ratio is a comparison of two numbers.

Unit rate is a rate in which the denominator is 1.
Choose the BEST answer.
ratio
5 to 15
unit rate
ratio is a comparison of two numbers.

Unit rate is a rate in which the denominator is 1.
Choose the BEST answer.
ratio
They ran 5 miles per day.
unit rate
ratio is a comparison of two numbers.

Unit rate is a rate in which the denominator is 1.
Choose the BEST answer.
ratio
12
2
unit rate
ratio is a comparison of two numbers.

Unit rate is a rate in which the denominator is 1.
Choose the BEST answer.
ratio
120 to 300
unit rate
ratio is a comparison of two numbers.

Unit rate is a rate in which the denominator is 1.
Choose the BEST answer.
ratio
25 miles per hour.
unit rate
 $70 on 5 gallons
$15 per gallon
$14 per gallon
$0.07 per gallon
$350 per gallon
Ruby traveled 180 miles in 3 hours
540 MPH
60 MPH
65 MPH
0.17 MPH
Kalea ran 200 yards in 5 minutes
45 yds/min
0.025 yds/min
40 yds/min
1,000 yds/min
Ms. Schukei traveled 
330 miles in 6 hours
1,980 MPH
55 MPH
50 MPH
0.018 MPH
Nola ran 96 meters in 8 seconds
896 m/s
104 m/s
12 m/s
10 m/s
Braylon earned 
$120 for 5 days of work
$24 per day
$34 per day
$20 per day
$22 per day
  • 21. 275 miles on 14 gallons
A) 19.6 miles per gallon
B) 18.1 miles per gallon
C) 19.6 gallons per mile
D) 20 miles per gallon
4.2 feet per minute
4 fee per minute
4.3 feet per minute
5 fee per minute
The turtle moved
17 feet in 4 minutes
Stella paid $19.49 for 6 pounds of candy
$3.75 per pound
$2.50 per pound
$4.49 per pound
$3.25 per pound
  • 24. 180 inches in 19 seconds
A) 9.5 seconds per inch
B) 8.5 inches per second
C) 9.5 inches per second
D) 13.6 inches per second
BJ paid $58 for 5 concert tickets
$11.60 per ticket
$15.00 per ticket
$15.50 per ticket
$12.00 per ticket
The Greenwood company hired 
176 new employees in 22 years
16 new employees per year
16 years per new employee
8 new employees per year
8 years per new employee
Alex read 55 pages in 25 minutes
3 pages per minute
2.2 pages per minute
2.2 minutes per page
3 minutes per page
Declan traveled 565 miles in 12 hours
47.1 hours per mile
47 miles per hour
50.1 miles per hour
47.1 miles per hour
  • 29. 180 words in 5 minutes
A) 36 words per minute
B) 16 words per minute
C) 40 words per minute
D) 150 words per minute
Created with That Quiz — the site for test creation and grading in math and other subjects.