ThatQuiz Test Library Take this test now
Quiz- ratio and unit rate and div fractions
Contributed by: Speers
(Original author: Credle)
  • 1. I have 10 blue pens and 80 red pens, what is the ratio of red to blue pens?
A) 10:80
B) 8:1
C) 1:8
D) 80:10
  • 2. Karen picked 8 tomatoes from her 12 tomato plants, what is the ratio of plants to picked tomatoes?
A) 2:3
B) 12:8
C) 3:2
D) 8:12
  • 3. There are 16 girls and 12 boys in the class, what is the ratio of boys to total kids?
A) 3:7
B) 4:3
C) 3:4
D) 7:3
  • 4. A fruit basket has 10 apples and 8 oranges in it. What is the ratio of apples to total fruit?
A) 5:9
B) 9:5
C) 10:8
D) 5:4
E) 10:18
  • 5. I run 6 mph and I run for 2 hours, how many miles did I run?
A) 24
B) 14
C) 12
D) 18
E) 6
  • 6. I buy 24 cans of coke for $13.44, How much did each can of coke cost?
A) 322.56
B) .62
C) .58
D) .56
E) not enough information
  • 7. How long will it take Mike to bike 32 miles if he can bike at 8 mph?
A) 8
B) 12
C) 4
D) 2
E) 6
  • 8. Sally drives 2 hours to the train station at a rate of 50 mph, and then rides the train for 3 hours. The train goes 65 mph. How many total miles did she travel?
A) 295
B) 395
C) 230
D) 335
E) 115
  • 9. Sam types 600 words in 8 min, how many words can he type in 1 minute?
A) 75
B) 115
C) 608
D) 50
E) 95
  • 10. I drive from Raleigh to Wilmington in 2 hrs. It is 120 miles away. How fast did I drive, on average?
A) 55 mph
B) 60 mph
C) 62 mph
D) 65 mph
E) 70 mph
  • 11. I pay $450 for 25 tools. What is the unit rate for each tool?
A) 25
B) 22
C) 14
D) 20
E) 18
  • 12. Joe has some apples and oranges. The ratio of apples to oranges is 3:1. If he has 9 oranges, then how many apples does he have?
A) 15
B) 27
C) 3
D) 12
E) 9
Students who took this test also took :

Created with That Quiz — where test making and test taking are made easy for math and other subject areas.