Quiz- ratio and unit rate and div fractions
- 1. I have 10 blue pens and 80 red pens, what is the ratio of red to blue pens?
A) 10:80 B) 8:1 C) 1:8 D) 80:10
- 2. Karen picked 8 tomatoes from her 12 tomato plants, what is the ratio of plants to picked tomatoes?
A) 2:3 B) 12:8 C) 3:2 D) 8:12
- 3. There are 16 girls and 12 boys in the class, what is the ratio of boys to total kids?
A) 3:7 B) 4:3 C) 3:4 D) 7:3
- 4. A fruit basket has 10 apples and 8 oranges in it. What is the ratio of apples to total fruit?
A) 5:9 B) 9:5 C) 10:8 D) 5:4 E) 10:18
- 5. I run 6 mph and I run for 2 hours, how many miles did I run?
A) 24 B) 14 C) 12 D) 18 E) 6
- 6. I buy 24 cans of coke for $13.44, How much did each can of coke cost?
A) 322.56 B) .62 C) .58 D) .56 E) not enough information
- 7. How long will it take Mike to bike 32 miles if he can bike at 8 mph?
A) 8 B) 12 C) 4 D) 2 E) 6
- 8. Sally drives 2 hours to the train station at a rate of 50 mph, and then rides the train for 3 hours. The train goes 65 mph. How many total miles did she travel?
A) 295 B) 395 C) 230 D) 335 E) 115
- 9. Sam types 600 words in 8 min, how many words can he type in 1 minute?
A) 75 B) 115 C) 608 D) 50 E) 95
- 10. I drive from Raleigh to Wilmington in 2 hrs. It is 120 miles away. How fast did I drive, on average?
A) 55 mph B) 60 mph C) 62 mph D) 65 mph E) 70 mph
- 11. I pay $450 for 25 tools. What is the unit rate for each tool?
A) 25 B) 22 C) 14 D) 20 E) 18
- 12. Joe has some apples and oranges. The ratio of apples to oranges is 3:1. If he has 9 oranges, then how many apples does he have?
A) 15 B) 27 C) 3 D) 12 E) 9
|
Students who took this test also took :